W dniach 21-22 luty 2018r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów naszego gimnazjum z zakresu profilaktyki zintegrowanej „ Archipelag Skarbów”. Jest to żywy i dynamiczny program profilaktyczny. Uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów ® pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Punktem wyjścia w pracy z młodzieżą jest uświadomienie uczestnikom ich najgłębszych pragnień i marzeń, w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Trenerzy jasno mówią młodzieży, że ich samych w życiu osobistym interesuje tylko tak pojęta miłość i jeśli w programie będzie mowa o drodze życia, seksualności, różnych wyborach – to zawsze z myślą o tym, że celem jest wielka i trwała miłość.
W trakcie dwóch dni warsztatów, młodzieży przekazana została wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Młodzi otrzymali konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem.
Ważnym aspektem programu był trening asertywności, podczas którego uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
Jednym z głównych celów programu było odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów ® umocnił w młodzieży przekonanie, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, ciocia, wujek, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni.
Odczucia naszych uczniów po programie:
„ Bardzo fajne wrażenie, dowiedziałem się o wielu różnych rzeczach. Zrobiłem zmiany w swoim życiu.”
„ Były to bardzo ważne zajęcia. Uważam, że takie kursy powinny obywać się częściej, bo przyspieszyło to moje dorastanie psychologiczne.”
„ Warsztaty prowadzone przez trenerów Archipelagu Skarbów były dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem.”
„ Archipelag Skarbów był dla mnie interesującym przeżyciem. Zajęcia upewniły mnie w moich dotychczasowych poglądach, dzięki nim będę z odwagą czyniła dobro.”
„ Gdyby przyszli 1 tydzień wcześniej uratowałbym siebie od złamanego serca.”
Opracowała Agnieszka Kalita – psycholog