Dnia 12 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Interneru w skrócie DBI.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
W tym roku obchodziliśmy DBI pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Z tej okazji zostały przeprowadzone warsztaty dla klas I-III i IV oraz klas starszych V-VII i gimnazjum. Podczas obchodów DBI 2018 chcieliśmy podkreślić to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji.
Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Dla klas młodszych zostały przeprowadzone warsztaty pt.” Misja Internet” z wykorzystaniem kursu e-learning z serwisu Sieciaki.pl
Zajęcia zostały przygotowane w taki sposób, by wprowadziły uczniów w temat bezpieczeństwa w sieci, a następnie podsumowywały treści przekazane w czasie warsztatów, oraz zaznajamiały uczniów z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.
Na koniec odbył się quiz wiedzy z nagrodami oraz pokaz mody, czyli koszulek z motywami związanymi z tym tym dniem.
W klasach starszych skupiliśmy się na temacie cyberprzemocy i zrealizowaliśmy scenariusz pt.: „Gdzie jest Mimi”. Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą, pokazanie, że świadkowie cyberprzemocy powinni na nią reagować oraz prezentacja metod rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. Na zakończenie zajęć odbył się quiz wiedzy.
Całość prowadzili uczniowie klas 7 i spisali się znakomicie. Na całością czuwały nauczycielki zajęć komputerowych i informatyki Katarzyna Grzesikowska i Joanna Nowak.
Na ten dzień każda klasa miała przygotować hasło/okrzyk związany z zagrożeniami w internecie.
Oto niektóre z nich:
Vb Uważaj co klikasz, bo będzie bum i znikasz!
IV a Nie rozmawiaj przez internet z obcymi, bo mogą się okazać złymi!
VI b Chroń swoje dane w internecie, niech nie fruwają po całym świecie!
VII a Internet to fajna rzecz, ale bezpieczeństwo najważniejsze jest!
VII b W komórce internet masz, ale pamiętaj on kradnie czas!
III gim Uważajcie dzieci na złych ludzi w sieci!
VI a :
Drogie Dzieci posłuchajcie i w klawisze nie stukajcie,
bo nie wiecie z kim piszecie
i w złe ręce wpaść możecie.
A z kłopotów wyjść niełatwo,
gdyż źli ludzie Was dopadną.
Więc się strzeżcie i pilnujcie, życia sobie nie zmarnujcie!
Katarzyna Grzesikowska