REGULAMIN SZKOLNEGO
INTERDYSCYPLINARNEGO
KONKURSU
PT. „DZIEŃ Z TECHNOLOGIĄ”
Konkurs odbędzie się w poniedziałek
26 marca 2018 r.
REGULAMIN SZKOLNEGO
INTERDYSCYPLINARNEGO
KONKURSU
PT. „DZIEŃ Z TECHNOLOGIĄ”
Konkurs odbędzie się w poniedziałek
26 marca 2018 r.
REGULAMIN SZKOLNEGO FESTIWALU TALENTÓW
Festiwal odbędzie się 14 kwietnia 2018 r. – w Dniu Otwartym Szkoły.
Zofia Smoczyńska kl. VI b
SPRAWOZDANIE
7 marca 2018r. byłam razem z moja klasą 6b na koncercie ,,Pory roku w muzyce”. Wydarzenie miało miejsce w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Na koncercie zaprezentowano cykl utworów Antonio Vivaldiego pod tytułem ,,Cztery pory roku”.
Antonio Vivaldi to kompozytor i skrzypek z Włoch, który żył i tworzył na przełomie XVII i XVIII wieku. Koncert wykonali następujący muzycy: Zbigniew Plich – skrzypce, Mikołaj Zgółka – skrzypce, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Bartosz Kokosza – wiolonczela, Paweł Muzyka – kontrabas, Marta Niedzwiecka – klawesyn, pozytyw.
Droga do Narodowego Forum Muzyki przebiegła w spokojnej atmosferze. Wyszliśmy z klasy około godziny 8:30. W wydarzeniu uczestniczyły klasy IV – VI naszej szkoły, więc szła nas cała gromada. Naszym opiekunem była wychowawczyni Pani Urszula Mikrut. Trasa do Narodowego Forum Muzyki była krótka, trwała około 5 minut. Po oddaniu kurtek w szatni, zajęliśmy wyznaczone miejsca. Koncert składał się z 4 części, a każda odpowiadała innej porze roku.
Jako pierwszą zaprezentowano ,,Wiosnę”. Ta część koncertu charakteryzowała się akcentowanym w muzyce szumem wody, powiewem wiatru i śpiewem ptaków. Altówka naśladowała szczekanie psa. Za pomocą muzyki przedstawiono budzącą się ze snu przyrodę.
Po „Wiośnie” przyszła kolei na „Lato”. Znów słychać było śpiew ptaków oraz typowy dla lata deszcz i burzę. Ciekawie przedstawiono atmosferę panującą przed burzą. Instrumenty naśladowały bzyczenie much podczas upalnego dnia.
Kolejna pora roku to „Jesień”. W pierwszej części muzyka przedstawiała chłopską zabawę z wesołymi tańcami. Druga część to polowanie, które rozpoczynają myśliwskie fanfary.
Ostatnia pora roku to „Zima”, którą symbolizuje trzaskający mróz. Bardzo realistyczne solowe skrzypce obrazują mroźny wiatr, a altówki naśladują szczękanie zębami i przytupywanie. Kolejna część przynosi kontrast, jest ciepła i daje nadzieję, że zima wkrótce odejdzie. Muzyka mówi nam, jakie miłe są chwile spędzone przy kominku, w zaciszu domowym.
Koncert zakończył się brawami i wręczaniem kwiatów wykonawcom. Po odebraniu kurtek z szatni wróciliśmy do szkoły. Drogę tę również przebyliśmy pieszo. W klasie byliśmy około godziny 10.00 zadowoleni z tak miło rozpoczętego dnia.
Uważam, że „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego są dziełem wybitnym i ponadczasowym. Koncert zaprezentował je bardzo dobrze i pokazał, że trafia ono również do najmłodszych słuchaczy. Muzyka dobrze ukazywała krajobraz danej pory roku oraz człowieka na jego tle. Była barwna i nastrojowa. Znakomicie oddawała nie tylko dźwięki, ale także barwy i atmosferę kolejnych pór roku.
Najbardziej podobały mi się solowe altówki, które dominowały w pierwszej części koncertu – „Wiośnie”. Polecam ten koncert nie tylko miłośnikom muzyki, ale także każdemu, komu bliska jest dobra zabawa i nastrojowe spędzanie czasu.
Urszula Mikrut
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
W poniedziałki i czwartki rano w świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia dla chętnych. Powstają tam misie oraz ptaszki i więcej ciekawych rzeczy. Czasami są konkursy, dzięki temu opanowałam wszystkie ściegi. Na początku nie było łatwo, ale się postarałam i wyszły mi ciekawe przytulanki z filcu.
Konstancj Kosenda
Szycie, można szyć małe i duże przytulanki, zabawki, ozdoby i różne inne przedmioty. Za pomocą szycia można też zaszywać ubrania. Szycie to zajęcie miłe i spokojne. Można szyć według własnego pomysłu, wybierać kolory i materiały. Szycie zajmuje dość dużo czasu. Własnoręcznie uszyta zabawka sprawia dużo radości.
Teresa Milewska
Jak jestem chory i nie mogę iść na basen najchętniej szyję na świetlicy zwierzęta oceanu. Najpierw uszyłem małą rybkę, a potem płaszczkę, żółwia morskiego, ośmiornicę, delfina i WIELORYBA =) Są to moje ulubione zajęcia na które chodzę. Bardzo bym chciał żeby można było szyć po zakończonych lekcjach popołudniami. Był bym bardzo szczęśliwy, bo sprawia mi to ogromną radość.
Igor Siodłowski
W TYM ROKU NAUCZYŁYŚMY SIĘ SZYĆ NA RÓŻNE SPOSOBY NP. NA OKRĘTKĘ. SZYŁYŚMY MYSZKI I INNE ZWIERZĄTKA. SAME SOBIE JUŻ PROJEKTUJEMY ZABAWKI ORAZ INNE RZECZY Z FILCU. BARDZO LUBIMY SZYĆ!
O.SZ. M.O. E.W. 3 DZIEWCZYNKI Z 3 B
Jola Struzik
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ptaki i inne zwierzaki!- wystawa.
Trzeci, ostatni dzień naszych rekolekcji wielkopostnych rozpoczęliśmy w szkole. Na początku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Tam wysłuchaliśmy intrygujących świadectw aktorów występujących w „Pasji” - Jima Caviezela (grającego Jezusa Chrystusa) oraz Pietro Sarubbiego (grającego Barabasza).
Potem odbyła się próba śpiewu i przygotowanie liturgii mszy św. Mieliśmy także okazję do spowiedzi. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii odprawianej przez księdza Pawła Druszcza – proboszcza parafii Serca Pana Jezusa, który podczas kazania zachęcał nas do modlitwy do Ducha Świętego.
Po zakończonej Mszy świętej udaliśmy się do Kina Nowe Horyzonty na projekcję filmu ' Cudowny chłopak”, który poruszał dużo ważnych spraw, takich jak przyjaźń, rodzina czy tolerancja. Później rozeszliśmy się do domów.
Tak jak każdy z poprzednich dni rekolekcji, ten dzień przyczynił się do tego, że mieliśmy wiele tematów do refleksji.
Maria Wiszniowska kl. 3 gim.
s.Lucyna Gocyła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Dziewczynek w klasie 7b, 08.03.2018r. fot. K.Grzesikowska, Z. Konopka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rekolekcje-dzień 3, 07.03.2018r., fot. K.Grzesikowska.
W środę 7 marca odbył się trzeci, a zarazem ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych. Spotkaliśmy się o 8.30 na sali gimnastycznej, gdzie w ramach konferencji s. Lucyny obejrzeliśmy krótki filmik, który przedstawiał poruszające świadectwo Pietra Sarubbiego aktora, który zagrał rolę Barabasza w filmie Mela Gibsona pt. Pasja. Pod wpływem pracy na planie, a zwłaszcza głębokiego przeżycia sceny sądu nad Panem Jezusem, człowiek ten nawrócił się, wziął ślub kościelny i ochrzcił swoje dzieci. Po zakończonej konferencji przyszedł do nas ksiądz Paweł, który udzielił sakramentu pokuty i pojednania tym, którzy pragnęli otrzymać łaskę powrotu do Boga i przyjąć Go w Komunii św. Następnie o godzinie 10.30 rozpoczęła się msza św., której oprawę muzyczną i liturgiczną starannie przygotowaliśmy. Po zakończeniu eucharystii całą grupą poszliśmy wraz z księdzem, siostrami i wychowawcami do kina Nowe Horyzonty na film pt. Cudowny chłopak. Opowiada on o dziecku, które urodziło się z poważną wadą genetyczną twarzy. Jest to wzruszająca historia o miłości rodziców, trudnej akceptacji w szkole przez rówieśników i przyjaźni, która przełamuje wszelkie bariery.
Uważam, że zakończone rekolekcje były bardzo udane, przybliżyły nas do Boga i bliźnich oraz przygotowały na nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Maria Galewska 7a
s.Lucyna Gocyła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rekolekcje u Franciszkanów-dzień 2, 06.03.2018r., fot. K.Grzesikowska.
Bardzo gorąco i serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Stypendiada Wczesnoszkolna.
Z ogromną radością informujemy, że:
w konkursie czytelniczym „Abecadło” tytuł finalisty i wyróżnienie zdobyli
Anna Budzowska i Marcin Włodarczak, uczniowie klasy 3a;
w konkursie ortograficznym „Ortografek” tytuł finalisty i wyróżnienie zdobył
Marcin Włodarczak, uczeń klasy 3a;
w konkursie plastycznym „Plastuś” tytuł laureata i III miejsce zdobył
Marcin Włodarczak, uczeń klasy 3a,
zaś tytuł finalisty i wyróżnienie zdobyli
Anna Lemańska i Jan Głowacki, uczniowie klasy 3a.
Szkolny Koordynator,
Małgorzata Mastalińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 4a - Pałac Królewski.
W dniu 05.03.2018 w naszej szkole klasy VII oraz gimnazjalne rozpoczęły rekolekcje wielkopostne. Pierwszy dzień został przeprowadzony przez siostry i młodzież z Nowej Rudy. Uczestnicy rekolekcji mieli okazję usłyszeć kilka wspaniałych świadectw o działaniu Ducha Świętego w życiu młodych ludzi czy o mocy modlitwy. Następnie, musieli odpowiedzieć na pytanie „Czym jest krzyż w życiu człowieka?” przedstawiając krótkie scenki przygotowane w grupach. Przy tym zadaniu uczniowie popisali się niemałą kreatywnością, interpretując to pytanie na bardzo różne sposoby. Program przeplatany był licznymi pieśniami, do których włączyła się cała młodzież. Na koniec przeszliśmy do kościoła Bożego Ciała, gdzie mogliśmy przeprowadzić refleksję nad swoim życiem, postępowaniem i obranymi celami.
Pierwszy dzień rekolekcji był niezwykle ciekawie przeprowadzony i z pewnością wiele wniósł w życie uczestników. Aż żal było żegnać siostry i młodzież, dzięki którym mogliśmy spędzić dzień pełen rozważań i refleksji, ale też radości wynikającej z bycia chrześcijaninem.
Zuzia Dusza kl. III
s.Lucyna Gocyła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Program Archipelag Skarbów dla gimnazjalistów, 21-22.02.2018r..
W dniach 21-22 luty 2018r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów naszego gimnazjum z zakresu profilaktyki zintegrowanej „ Archipelag Skarbów”. Jest to żywy i dynamiczny program profilaktyczny. Uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów ® pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Punktem wyjścia w pracy z młodzieżą jest uświadomienie uczestnikom ich najgłębszych pragnień i marzeń, w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Trenerzy jasno mówią młodzieży, że ich samych w życiu osobistym interesuje tylko tak pojęta miłość i jeśli w programie będzie mowa o drodze życia, seksualności, różnych wyborach – to zawsze z myślą o tym, że celem jest wielka i trwała miłość.
W trakcie dwóch dni warsztatów, młodzieży przekazana została wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Młodzi otrzymali konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem.
Ważnym aspektem programu był trening asertywności, podczas którego uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
Jednym z głównych celów programu było odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów ® umocnił w młodzieży przekonanie, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, ciocia, wujek, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni.
Odczucia naszych uczniów po programie:
„ Bardzo fajne wrażenie, dowiedziałem się o wielu różnych rzeczach. Zrobiłem zmiany w swoim życiu.”
„ Były to bardzo ważne zajęcia. Uważam, że takie kursy powinny obywać się częściej, bo przyspieszyło to moje dorastanie psychologiczne.”
„ Warsztaty prowadzone przez trenerów Archipelagu Skarbów były dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem.”
„ Archipelag Skarbów był dla mnie interesującym przeżyciem. Zajęcia upewniły mnie w moich dotychczasowych poglądach, dzięki nim będę z odwagą czyniła dobro.”
„ Gdyby przyszli 1 tydzień wcześniej uratowałbym siebie od złamanego serca.”
Opracowała Agnieszka Kalita – psycholog
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rekolekcje-dzień 1, 05.03.2018r., fot. K.Grzesikowska.
Do II etapu konkursu Matematyczne Preteksty zakwalifikowali się:
1. Józef Misek 1a
2. Paweł Gorczyca 1b
3. Maja Andrzejewska 3b
4. Jan Szostek 3a
5. Helena Bednarska 4a
6. Estera Golema 4a
7. Zofia Janik 4b
8. Marcin Serafin 4b
9. Wojciech Turczyn 5b
Gratuluję i życzę powodzenia w II etapie.
Joanna Nowak
Powered by aSc EduPage