Pogadanka z funkcjonariuszem Policji na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzestępczości.
W dniach 20 i 27 listopada 2014r. uczniowie szkoły podstawowej klasy 5-6 i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem Policji starszą aspirant p. Magdaleną Janiec – Wasylów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich oraz cyberprzestępczość. Uczniowie zostali poinformowanie przez panią aspirant o zapisach prawnych dotyczących nieletnich i małoletnich. Poznali definicję czynu karalnego oraz przejawów demoralizacji. Pani aspirant przedstawiła do jakich czynności zobowiązana jest szkoła w świetle prawa, gdy na jej terenie dochodzi do zachowań demoralizujących (uchylanie się od obowiązku szkolnego, popełnienie czynu zabronionego, demoralizacja, używanie alkoholu i środków psychoaktywnych, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych).
Dzieci i młodzież dowiedzieli się jakie mają uprawnienia jako nieletni w świetle prawa, a jakie uprawnienia przysługują Policji. Zostali także poinformowani, że między 13 r.ż. a przed ukończeniem 17 r. ż. dopuszczając się czynu karalnego podlegają pod Sąd Rodzinny, zaś po ukończeniu 17 r. ż. odpowiadają przed Sądem jak osoba dorosła.
Pani aspirant rozmawiała z uczniami na temat cyberprzestępczości. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmy poruszające tą tematykę. Temat ceberprzemocy jest szczególnie aktualny w życiu naszych uczniów, ponieważ są oni użytkownikami Sieci – ogólnie rozumianej i w różnych sytuacjach mogą się spotkać z groźbami, hejtowaniem, wulgaryzmami, przerabianiem czyjegoś wizerunku czy udostępnianiem danych osobowych. Jeśli są świadkami lub ofiarą cyberprzemocy powinni to zgłosić osobom dorosłym – Policji, rodzicom, nauczycielom, psychologowi lub skontaktować się z www.helpline.org.pl , telefonem zaufania 0 800 100 100.
Agnieszka Kalita – psycholog


