Dolnośląska Gimnazjada Młodzieży w Badmintonie Dziewcząt
- 24.11.2014
- Zwycięstwo w Gimnazjum. Karolina Szubert z klasy I Ga i Angelika Zając z klasy III G zajęły II miejsce w Finale Dolnośląskim Gimnazjady Młodzieży w Badmintonie Dziewcząt. Taki sukces, to wielka radość dla szkoły. Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów w sporcie i nie tylko. Gratulujemy również p. Dorocie Popowczak, opiekunowi i życzymy sucesów w pracy dydaktycznej. s. Izabela Gryń
Akademia filmowa
- 30.11.2014
20 listopada uczniowie klasy IV a i b wraz z wychowawcami uczestniczyli w drugiej prelekcji z cyklu "Świat Filmu" w Kinie Nowe Horyzonty. Tematem zajęć było "Kino po stu latach". Mowa była o historii postępu w filmie i jak ona wpływa na atrakcyjność filmu oraz na odbiór widza. Mimo ogromnego postępu technologicznego nadal treść filmu jest ważniejsza niż efekt specjalny. Po wykładzie wyświetlono holenderski film pt. „Podejmując ryzyko”.
Wyjście na lodowisko
- 24.11.2014
Różne są pomysły na dobre spędzenie popołudnia. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek we Wrocławiu mieli możliwość popołudniowego wyjścia na lodowisko. Oczywiście lista w jeden dzień była pełna i tym sposobem w czwartek 20 listopada br. prawie 30 osób próbowało swoich sił na lodowisku przy ul. Spiska 1. W sercach dzieci i młodzieży, jak również opiekunów była radość ze wspólnego wyjścia oraz z sukcesów
i przezwyciężania siebie na lodzie. Wyznaczony czas minął bardzo szybko, wrażeń i opowiadań nie było końca. Św. Jan Bosko miał rację, że zajęcia sportowe są potężnym środkiem wychowania i źródłem radości.s. Joanna Wojciechowska
NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
- 24.11.2014
17 listopada uczniowie klasy V „a” wraz z wychowawcą, Urszulą Mikrut, uczestniczyli w drugiej prelekcji z cyklu „Filmowa Akademia Młodych” w Kinie Nowe Horyzonty. Tym razem wyświetlono duński film pt. „Superbrat”. To ciepła historia o trudnej, braterskiej miłości pomiędzy dziesięcioletnim Antonem i jego starszym, ciepiącym na autyzm, bratem Bullerem. Film uczy empatii, jak również uświadamia nam, że czasami lepiej zaakceptować kogoś takim, jakim jest, niż ciągle myśleć, co by było, gdyby był kimś innym.
Urszula Mikrut
Młody Chemik Eksperymentuje
- 21.11.2014
„ MŁODY CHEMIK EKSPERYMENTUJE”
Od czterech lat uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek , którzy szczególnie zainteresowani są chemią, biorą udział w projekcie organizowanym na Politechnice Wrocławskiej zatytułowanym „Młody Chemik Eksperymentuje”.
Na zajęciach w laboratorium chemicznym uczniowie przeprowadzają różne ciekawe eksperymenty oraz podobnie jak studenci piszą sprawozdania, kolokwia, a także wykonują prezentacje multimedialne. W ramach tego projektu mogą wziąć również udział w Regionalnym Konkursie Chemicznym o tym samym tytule. W zeszłym roku w tym konkursie wzięło udział dwóch uczniów Naszego Gimnazjum : Edmund Pelc i Mateusz Bożejko. Edmund został Laureatem III miejsca, a Mateusz - Finalistą tego konkursu. W tym roku szkolnym w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej uczestniczy czterech uczniów Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek.
Anna Wolna – nauczycielka chemii
CYKL „SPOTKANIA Z HISTORIĄ”
- 24.11.2014
W piątek 14 listopada uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w pierwszym z kilku wykładów z cyklu „Spotkania z historią”. Prowadzący go studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego tym razem przygotowali wiele ciekawych informacji na temat starożytnych cywilizacji, głównie Egiptu. W czasie prezentacji uczniowie mogli dowiedzieć się, kim byli faraonowie, czym były piramidy, jak wyglądały hieroglify itp. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Urszula Mikrut
Barwy Muzyki. Akademia Muzyczna.
- 17.11.2014
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Barwy Muzyki. Akademia Muzyczna..
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 17.11.2014
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
12 listopada uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, ubrani w biało-czerwone stroje, uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. Uroczystość, upamiętniającą 96 rocznicę odzyskania niepodległości, przygotowała, wraz z czwartoklasistami i gimnazjalistami, p. Zdzisława Racko. Uczniowie wspominali wielkich patriotów, uczcili pamięć ofiar wojen o wolność Polski, przedstawili swoje refleksje na temat naszej Ojczyzny. Nie zabrakło także wierszy wybitnych poetów polskich, jak również piosenek patriotycznych i żołnierskich. W finałowej scenie cała społeczność szkolna ZSSS uroczyście odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”. Ku zdziwieniu wszystkich, cały hymn znały nawet pierwszaki – to najpiękniejsze świadectwo patriotyzmu, a tych w tym dniu było niemało.
Urszula Mikrut
Międzyklasowy Konkurs Recytatorski
- 17.11.2014
W naszej szkole obył się Międzyklasowy Konkurs Recytatorski klas 1-3
pt. "Jesień wierszem".
miejsce I zajęli: Jan Kochan, Jan Piwowarczyk;
miejsce II - Piotr Rybarczyk, Amelia Piwowarczyk;
miejsce III - Marta Nyckowska, Stanisław Lemański.
Wyróżnienie zdobyli: Adam Słota i Aurelia Szydełko.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
XXV FORUM SZKÓŁ KATOLICKICH
- 17.11.2014
XXV FORUM SZKÓŁ KATOLICKICH
W dn. 7 listopada br. delegacja nauczycieli z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek we Wrocławiu brała udział w XXV Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Przedstawicielami szkoły były: p. Alicja Chęcińska, p. Inna Ostrowska, p. Karolina Rokita-Storta i s. Joanna Wojciechowska. Myśl przewodnia Forum opierała się na słowach św. Jana Pawła II „Człowiek jest sobą przez prawdę i staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie Prawdy.”
U stóp Maryi – pierwszej uczennicy Jezusa, pogłębialiśmy naszą tożsamość „szkoły katolickiej”. Obecny wśród nas Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zadał nam pytanie, czy w naszych miejscach wychowania i kształcenia młodego pokolenia jest „Święte Tchnienie”, które rozpala ogniem serca i umysły młodych, jak i dorosłych do codziennego przekazu wiedzy, ale też i wartości nieprzemijających.
Wykłady odnoszące się do głównej myśli Forum m.in. na temat prawdy, moralności, współczesnych wyzwań bioetycznych, zostały ubogacone koncertem ku czci św. Jana Pawła II w wykonaniu młodzieżowego chóru szkolnego z Rzeszowa. Wykonane utwory i wiersze przywołały wśród nas obecność świętego Papieża Polaka, który wielokrotnie powtarzał, że w wychowaniu i kształceniu chodzi o to, by człowiek stawał się
w pełni człowiekiem.Uczestniczenie w Forum, daje również możliwość doświadczenia ogólnopolskiej wspólnoty dorosłych ludzi, którzy mają na uwadze troskę o przyszłość współczesnego młodego pokolenia.
s. Joanna Wojciechowska
Wierszem napisana wtorkowa wycieczka do Bolkowa
- 07.11.2014
Wycieczka do Bolkowa
- 07.11.2014
W ten wtorek brałem udział w wycieczce do Bolkowa, Strzegomia i Książa. Odjechaliśmy autokarem kilka minut po 8.00. Przez całą drogę oglądałem widoki i rozmawiałem z kolegą. Gdy dojechaliśmy do Strzegomia, poszliśmy zwiedzać bazylikę. Pan od historii opowiadał, że została wybudowana w XIV w. W środku jest piękny ołtarz, który został przebudowany i z pierwowzoru została tylko figura Maryi i cztery obrazy wokół niej. W tym kościele jest sklepienie krzyżowo-żebrowe, gwiaździste oraz sklepienie sieciowe. Kościół ten składa się z trzech naw, ma podpory, jedna z wież jest praktycznie ledwo zaczęta, a druga prawie skończona. Tabernakulum jest jakby wieżą, a chrzcielnica przedstawia scenę chrztu Pana Jezusa.
Następnym obiektem do zwiedzania był zamek w Bolkowie. Moim zdaniem były to średnio ciekawe ruiny. Najciekawsza była wieża, która ma kształt klina, co powodowało, że głazy miotane przez katapulty w czasie oblężenia ześlizgiwały się po murze. Pod wieżą znajdowało się więzienie, w którym skazywano więźniów na śmierć głodową. Na dziedzińcu jest studnia na deszczówkę, która służyła jako zbiornik na wodę w czasie ataku. Zamek jest otoczony murem, a od murów co kilkanaście metrów wystają baszty, w których broniono się armatami, były one też składnicami amunicji.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku Książ. Wiąże się z nim wiele zagadek: niektórzy uważają, że w jego podziemiach są zamurowane wielkie skarby III Rzeszy, a jeszcze inni uważają, że w zamku znajduje się Bursztynowa Komnata. Wiele osób szukało tych skarbów, ale poszukiwania kończyły się przeważnie odkryciem kilku ukrytych pomieszczeń. Książ został wybudowany przez Bolka I Surowego i był jednym z wielu zamków obronnych. Oczywiście wtedy wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Obecnie pierwotny zamek leży w środku obecnego. Książ składa się z czterech pięter, a każde z nich ma swoje zadanie np. pierwsze piętro było reprezentacyjne. Zamek miał kilku właścicieli, ostatnim z nich była rodzina Hochbergów, a ostatnią osobą mieszkającą w tym zamku była księżniczka Daisy ze swoim mężem. Sale w Książu są bardzo piękne, ładnie wykończone drogimi materiałami, choć brakuje w nich obrazów, które zostały wywiezione podczas II wojny światowej. W tym zamku nie brakuje także ładnych i dużych kominków oraz starych mebli.
Podobała mi się ta wycieczka i chciałbym jeszcze kiedyś wrócić do Książa.
Michał Bernacki-Janson
klasa 6b
„Noc” ze świętym Janem Pawłem II w naszym gimnazjum.
- 02.11.2014
Z piątku na sobotę 24 października nasi gimnazjaliści przeżywali pierwszą w tym roku noc. Spędzili ją w szkole w gronie rówieśników, bo taki też był cel tej nocy: integracja uczniów, a nie tylko zespołów klasowych oraz pokazanie młodzieży jak można razem, twórczo i w miłej atmosferze spędzić czas. Pod opieką wychowawców i sióstr nasza młodzież bawiła się świetnie.
Głównym punktem programu było ślubowanie pierwszoklasistów poprzedzone refleksją o świętym Janie Pawle II. Siostra Dyrektor przyjęła „pierwszaków” do społeczności gimnazjalistów, chociaż wielu uczniów, to absolwenci naszej podstawówki. Jednak gimnazjum to nowy etap edukacji i trzeba podjąć nowe wyzwanie. W tym ważnym momencie uczestniczyli również rodzice i zaproszeni goście. Podczas wieczoru wystąpił Maciej Ogrodnik, absolwent naszej szkoły. Zapalił on wszystkich swoją pasją „zdobywcy”, ponieważ przepłynął cieśninę gibraltarską i zdobył szczyt Kilimandżaro. Pokazał także ciekawy filmik ze swoich wypraw. A jak dalej wyglądała noc? Nikt na pewno się nie nudził. Były tańce, konkursy, mecze, no i wreszcie o godz.1.00 wyjście do rynku i Mc Donalda. To była dopiero przygoda, kiedy mijaliśmy po drodze zdziwionych ludzi. Potem na zmęczonych czekał film pt.: „Szkoła uczuć”, dla sennych spanie w śpiworze, a dla entuzjastów mecze rozgrywane na sali gimnastycznej. O godz. 7.00 trzeba było zbierać się do domu, ale pozostały wrażenia i chęć uczestniczenia w kolejnej nocy, tym razem ze świętym Janem Bosko. A oto kilka refleksji naszych uczniów:
„Noc w szkole była bardzo udana, dużo graliśmy w siatkówkę, było dość ciekawie. Jest to, dobry pomysł, aby robić takie noce w szkole”. Franciszek
„Bardzo ciekawe było ślubowanie. Śpiewaliśmy na nim ładne piosenki. Jesteśmy teraz pełnoprawnymi uczniami gimnazjum. Cieszę się, że będzie jeszcze jedna taka noc”. Radek
„ Inicjatywa nocy w szkole jest dobra”. Karol
„Cieszę się, że poszłam na noc, ponieważ poznałam lepiej różne osoby”. Julia
„Bardzo podobały mi się tańce, które mogłyby potrwać trochę dłużej”. Oliwia
„Była fajna atmosfera”. Irena
Podobnych wypowiedzi jest wiele, ale najważniejsze, że wszystkim pozostaną dobre wspomnienia, które może niejednemu z nas pomogą przetrwać trudne chwile.
s. Izabela Gryń
XXIII Kapituła Generalna Sióstr Salezjanek
- 02.11.2014
Dnia 22.09.2014 rozpoczęła się w Rzymie XXIII Kapituła Generalna Córek Maryi Wspomożycielki (Sióstr Salezjanek), której temat brzmi „Być dzisiaj z młodymi domem, który ewangelizuje". Zachęcamy do śledzenia treści Kapituły na stronie Sióstr Salezjanek www.cmw.osw.pl.
s. Izabela Gryń
Pierwszaki pełnoprawnymi uczniami
- 02.11.2014
W dniu 14 października 2014 r. miała miejsce niecodzienna uroczystość, a mianowicie nasi pierwszoklasiści w liczbie 47, stali sie pełnoprawnymi uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu.
Pasowania na uczniów dokonała s. Dyrektor Izabela Gryń. Zanim doszło do tak ważnej i uroczystej chwili uczniowie zaprezentowali przygotowany wcześniej występ artystyczny pod kierunkiem wychowawczyń: s. Anny Bajkiewicz i p. Jolanty Stadniczenko oraz nauczycielki muzyki: p. Iwony Bagińskiej. Wszyscy podziwiali profesjonalizm i przygotowanie uczniów. Niejednemu z widzów łza kręciła sie w oku, kiedy patrzyli na zaangażowanie naszych małych uczniów. Było to przepiękne widowisko. Oklaskom i gratulacjom nie było końca.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: ks. Andrzej Brodawka- proboszcz naszej parafii, s. Elżbieta Niepla - przedstawicielka Organu Prowadzącego i dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek we Wrocławiu, s. Lucyna Gocyła - delegatka wspólnoty Sióstr przy ul św. Jadwigi oraz sympatycy naszej szkoły. Podziękowania należą się Rodzicom za wspaniałą współpracę z wychowawczyniami, oryginalną dekorację i wszelką pomoc. Kochani, stanęliście na wysokości zadania! Dzieci oprócz rogów obfitości ufundowanych przez rodziców, otrzymały prezenty od Organu Prowadzącego i s. Elżbiety Niepli. Ufamy, tak jak to zaznaczyła w swojej wypowiedzi s. Elżbieta, że będą dobrze się rozwijały, osiągały sukcesy, a w przyszłości będą dobrymi chrześcijanami i obywatelami.
s. Izabela Gryń
Bezpieczni w pobliżu budowy.
- 24.10.2014
Bezpieczni w pobliżu budowy.
W poniedziałek 29 września 2014 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie z klas: od pierwszej do piątej SP zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia, które zorganizowała firma Skanska. Prowadzi ona ogólnopolską kampanię społecznościową poświęconą bezpieczeństwu uczniów szkół, znajdujących się w pobliżu palców budowy.
Tytuł przedstawienia brzmiał: „Bezpieczni w pobliżu budowy”, a przygotowało go krakowskie Studio Yapa. Nasi uczniowie dowiedzieli jak bezpiecznie przejść przez ulicę i dlaczego trzeba nosić odblaski oraz z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Zebra i kot nie zachowywali zasad bezpieczeństwa i dlatego spotykały ich przykre doświadczenia. Dzięki wspaniałej grze aktorów, wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie były długie oklaski i niespodzianka! Każde dziecko otrzymało w prezencie odblaskową opaskę. Dziękujemy firmie Skanska i aktorom za wspaniały występ w naszej szkole.
s. Izabela Gryń
Maraton Matematyczny
- 14.10.2014
W dniu 19.09.2014 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się IIIX Maraton Matematyczny. Wzięło w nim udział ok. 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Następnego dnia miał miejsce finał Maratonu, do którego zakwlifikowało się siedmioro gimnazjalistów oraz siedmioro uczniów ze Szkoły Podstawowej. Uczniowie II klasy Gimnazjum: Jakub Łabuzek i Wit Kalemba zdobyli miejsca w pierwszej dziesiątce.
WP
Inauguracyjna Msza Święta szkół katolickich
- 14.10.2014
Dnia 4 września uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego dla szkół katolickich Dolnego Śląska. Liturgia zorganizowana przez Liceum Salezjańskie we Wrocławiu odbyła się w kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Zachodniej. Uczestniczyli w niej również uczniowie takich szkół jak: Publiczne Gimnazjum Katolickie we Wrocławiu, Katolickie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu, Gimnazjum Salezjańskie we Wrocławiu, Zespół Szkół ss. Urszulanek we Wrocławiu oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie. Na Mszy św. pojawił się ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Po zakończeniu Eucharystii na placu przed kościołem odbyły się tańce i część rozrywkowa.
Wojciech Piątek
Archiwum Aktualności