Z radością informuję, że uczniowie klasy VIII a Agnieszka Glińska, Patricia Sobolewska i Hubert Szumski zakwalifikowali się do II etapu konkursu Akademia Wiedzy o Prawie.
Serdecznie gratuluję!
Patrycja Ilkowska-Kowol
Z radością informuję, że uczniowie klasy VIII a Agnieszka Glińska, Patricia Sobolewska i Hubert Szumski zakwalifikowali się do II etapu konkursu Akademia Wiedzy o Prawie.
Serdecznie gratuluję!
Patrycja Ilkowska-Kowol
W dniu 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin'' po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno - edukacyjną Żonkile. W tym dniu upamiętniamy wybuch powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. W tym roku szczególna uwaga poświęcona będzie kobietom biorącym udział w Powstaniu.
Nasza szkoła również czynnie włączy się w tą akcję. Tego dnia uczniowie klas I-III wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez wychowawców na podstawie słuchowisk ,,Pamięć drobinek'' Zofii Staneckiej oraz ,,Historia z pewnej ulicy'' Joanny Bednarek.
Natomiast klasy IV - VIII obejrzą film dokumentalny, który zobrazuje sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej.
Zachęcamy również uczniów klas starszych, rodziców oraz nauczycieli do przyłączenia się do akcji tego dnia. Jak to zrobić? Przypnijcie papierowy żonkil - szablon oraz instrukcję jak go wykonać znajdziecie na stronie: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021
Efekty akcji upublicznimy na stronie i facebooku naszej szkoły!
W obchodach możecie uczestniczyć również wirtulanie na Facebooku MuzeumPOLIN.
Program wydarzeń znajdziecie na stornie:
Zaproście seniorów do udziału w zajęciach z serii ,,Wokół kultury żydowskiej'', podczas którego wyjaśnione zostanie dlaczego i w jaki sposób żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Zapisy na bezpłatne zajęcia znajdziecie pod linkiem: https://polin.pl/pl/wydarzenie/zonkil-symbol-powstania-w-getcie-warszawskim?fbclid=IwAR1VeGfbm6l-SlLr4ljGZ_pfBBCfsBptcpJJ40U9UJv3vdkkcPye0bZtzog
Możecie wysłuchać również wykładu o powstaniu w getcie warszawskim pod linkiem: https://polin.pl/pl/aktualnosci/2017/03/17/powstanie-w-getcie-warszawskim-informacje-historyczne
Łączy nas pamięć!
Aleksandra Jędrzejewska i Patrycja Ilkowska-Kowol - szkolni koordynatorzy akcji
Nasi dwaj uczniowie serdecznie zapraszają do wysłuchania koncertu pieśni pasyjnych dnia 2.04.2021r.
Gabriel i Jan Knychas
Konkurs ,,Cyfrowa kartka Wielkanocna’’ dobiegł końca. Otrzymaliśmy od Was dużo zgłoszeń! Jury stanęło przed niełatwym wyborem. Nadesłane prace są naprawdę wyjątkowe i widać, że włożyliście w ich tworzenie wiele trudu. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! :)
A oto wyniki konkursu:
Klasy 1
1 miejsce - Helena Misek, 1b i Kalina Adamska 1b
2 miejsce - Maria Zych 1b
3 miejsce - Leu Pryshchapionak 1b
Wyróżnienia: Natalia Dąbrowska 1a i Wiktoria Srokowska 1b
Klasy 2
1 miejsce - Helena Gerot 2b i Liliana Szydełko 2b
2 miejsce - Maja Reutt 2a i Vito Jarliński 2b
3 miejsce - Jagoda Dusza 2b i Amelia Wołowiec 2b
Wyróżnienia: Jaś Wysocki 2b, Kamil Szymański 2b, Jędrzej Tokarski 2b
Klasy 3
1 miejsce - Karol Pałac – Walko 3a i Jadwiga Litwin 3b
2 miejsce - Gabriela Węgrzyn 3b i Szymona Białek 3a
3 miejsce - Michał Orski 3b i Maria Knychas 3a
Wyróżnienia: Milena Studenna 3a, Olivia Leszczyńska 3a, Theodor Abdelmasih 3a, Franek Barzczyński 3a
ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO!
Serdecznie gratulujemy !
Aleksandra Jędrzejewska
Jolanta Gajda
Święta Wielkanocne to najstarsza uroczystość chrześcijańska upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa, obchodzona w Polsce już od X wieku. Równocześnie obfitują one w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywa.
Jedną z takich tradycji jest barwienie, mamlowanie jajek - pisanki.
Zapraszamy do obejrzenia przepieknych pisanek, pisanek matematycznych.
Zapraszamy do oglądnięcia słowa na Wielkanoc, przygotowanego przez panią Zdzisławę Racko oraz uczniów naszej szkoły:
Przemów do mnie, Panie
Dnia 26 marca w piątek klasa 7b razem z klasą 7a miała zajęcia na temat uzależnień. Organizatorem spotkania była p. Katarzyna Małczak, nauczyciel informatyki. Połączyliśmy się przez Teams’a i mama naszej koleżanki Pani Ameilia Golema rozpoczęła wykład na temat uzależnień. Było to kolejne szkolenie o takiej tematyce. Omawiane były współczesne zagrożenia młodzieży: uzależnienia od narkotyków, alkoholu, ale też od Internetu czy telefonu. Dowiedzieliśmy się różnych rzeczy na ten temat. Na przykład tego, że w uzależnienie można bardzo szybko popaść i, że im dłużej się go nie leczy, tym trudniej z niego wyjść. Prowadząca podkreślała, że łatwo jest przeoczyć początek uzależnienia – nie zdajemy sobie sporawy z tego, że coraz więcej czasu poświęcamy np. grom internetowym, czy sięgamy regularnie po jakąś używkę, aż w końcu nie umiemy bez tego normalnie funkcjonować. Pojawia się zdenerwowanie, myślenie tylko o danej grze, utrata telefonu wydaje się tragedią. Objawem uzależnienie są też bóle głowy czy drżenie rąk i niemożliwość skupienia się na czymkolwiek. Wychodzenie z uzależnienia jest bardzo trudne – po pierwsze trzeba sobie zdać sprawę z tego, że mamy problem, co wcale nie jest takie oczywiste. Często potrzebne jest zdecydowane działanie naszych bliskich. Uważam, że takie warsztaty są bardzo potrzebne osobom w naszym wieku. Musimy zdawać sobie sprawę z tego jakie niebezpieczne może być zażywanie narkotyków, picie alkoholu lub nawet niekontrolowane używanie telefonu. Warto mocno zastanowić się zanim podejmie się decyzję, która może zmienić całe nasze życie.
Marta Reutt, 7b
Klasa 4b i 6a uczestniczyła w zajęciach "Moje bezpieczne dane osobowe podczas nauki zdalnej i nie tylko."
Prowadziła je mama naszych uczniów pani Anna Gibek. Spotkanie odbyło się zdalnie. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą chronić swoje dane. Zostało również wyjaśnione pojęcie RODO. Uczniowie przypomnieli sobie w jakich sytuacjach, co powinno się zrobić np. gdy ktoś będzie ich obrażał, robił zdjęcia bez ich zgody, lub gdy zauważą że ktoś został pokrzywdzony. W międzyczasie uczniowie oglądnęli zabawny, ale uczący filmik oraz rozwiązali krzyżówkę Te wszystkie dodatkowe materiały pomogły uczniom utrwalić wszystkie poznane informacje.
Dnia 25.03.21r. klasa 8a i 8b uczestniczyła w lekcji online na temat uzależnień, objawów, zagrożeń wynikających z uzależnień, oraz metod leczenia. Zajęcia przeprowadziła Pani Urszula Rosiak, pedagoga szkolna.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z tematyką uzależnień oraz dowiedzieli się jak odpowiednio korzystać z nowoczesnych technologi, żeby się od nich nie uzależnić. Całość urozmaiciły krótkie filmiki które w ciekawy sposób pokazywały problem uzależnienia.
Podczas dzisiejszych zajęć dowiedziałam się co to uzależnienie, jak działa i co ono powoduje. Wiem już, że uzależnić można się nie tylko od substancji chemicznych takich jak narkotyki, dopalacza, leki itd. ale także np. od alkoholu czy komputera. Ważne jest żeby być odpowiedzialnym i dbać o swoje bezpieczńtwo, bo zarzyty nawet jeden raz środek odurzający może spowodować duże, nieodwracalne spustosznenia w naszym organizmie.Osoba uzależniona stanowi duże zagrożenienie dla sobie samej, ale też dla innych, ponieważ często nie jest świadoma swoich działań., np. siada za kierownicą po alkoholu. Nałóg może wywoływać sztuczne uzyskanie poczucia bezpieczeństwa, co może być tragiczne w skutkach. Przy odchodzeniu od nałogu potrzebna jest pomoc nie tylko lekarza ale przede wszystkim psychologa. My nigdy nie planujemy uzależnienia od czegoś, często myślimy że mamy nad tym kontrole. Dlatego ważna jest profilaktyka i poszerzanie swojej wiedzy na ten temat."
Wiktoria Szafran, kl 8b
Pragnę z ogromną przyjemnością i dumą ogłosić, że uczniowie:
Fabian Mierzwiński (z języka angielskiego),
Marcin Laskowski (z matematyki)
oraz Anna Żurek (z języka niemieckiego)
zostali laureatami zDolnego Ślązaka.
Serdeczne gratulacje!
Grażyna Szewczuk
W ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, chętni uczniowie z naszej szkoły rozpoczęli przygodę z językiem węgierskim. Nauka odbywa się zadalnie.
Zapraszamy na poniższą stronę:
Międzynarodowy Dzień Wody
Dnia 22 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody. Na wszystkich etapach edukacyjnych zostały przeprowadzone lekcje z pomocą materiałów udostępnionych przez Polską Agencję Humanitarną. Uczniowie na lekcjach informatyki przygotowywali plakaty, memy, animacje.
Wszyscy dowiedzieli się, że
-dostęp do wody to prawo człowieka
-istnieje związek stanu środowiska naturalnego z bezpieczeństwem człowieka oraz
-na świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody.
Jesteśmy za to współodpowiedzialni i musimy pamiętać, że oszczędzanie wody to za mało.
Prace uczniów klas IV-tych:
W ramach projektu Bezpieczny Dolnoślązak w klasie 7b odbyły się warsztaty online z zarządzania tożsamością w sieci. Zajęcia poprowadził Pan Tymoteusz Przybylski.
"W czwartek na lekcji mieliśmy ciekawe warsztaty online dotyczące cyberbezpieczeństwa. Tato kolegi z naszej klasy tłumaczył i nauczył nas różnych rzeczy o korzystaniu z internetu. Dowiedzieliśmy się między innymi, co to dane osobowe i gdzie nie należy ich umieszczać oraz poznaliśmy różne funkcje komputerów czy telefonów. Uważam, że takie warsztaty były nam potrzebne, zwłaszcza w tych czasach, gdzie większość nastolatków nie przeżyła by bez internetu. Teraz każdy z nas będzie się zastanawiał kilka razy zanim umieści coś w internecie."
Marta Reutt 7b
W dniu 17 marca III klasy uczestniczyły w plastycznych warsztatach wielkanocnych ,,Big jajo”. W ramach warsztatów dzieci ozdabiały styropianowe jajka kolorowymi formami do muffinek i barwionym ryżem. Malowały również gipsowe zajączki. Każde dziecko mogło się wykazać. Po zajęciach wszyscy byli bardzo zadowoleni i od razu pytali, czy mogą zabrać jajka do domu i pochwalić się rodzicom :)
Wszyscy uczniowie klas I-III życzą zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Kontynuując temat bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwa szkoła dołączyła do Międzynarodowej Kampanii Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza.
Organizatorem kampanii GMW jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD/INFE.
Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią informacyjną na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, postawy i nawyki niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Tegorocznym hasłem Global Money Week (GMW) jest "Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze".
Naszym zadaniem będzie zobrazowanie hasła tegorocznej Kampanii: oraz przedstawienie graficzne tematu: „Cyberoszuści atakują – jak nie dać się okraść w Internecie”, w tym również oszustwa na portalach społecznościowych.
Szkolni koordynatorzy
Joanna Nowak i Katarzyna Małczak
Powered by aSc EduPage