• Aktualności

     • Dyktando Niepodległościowe

     • 03.10.2020
     • W czwartek 1 października odbył się szkolny etap tegorocznej ósmej już edycji Dyktanda Niepodległościowego. Jest to wyjątkowy ogólnopolski projekt adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Jego głównym celem jest propagowanie poprawnego pisania oraz znajomości języka polskiego, a jednocześnie przybliżanie uczniom przez formę klasycznego dyktanda najważniejszych wydarzeń i postaci współczesnej historii Polski. W zamyśle autorów ma być to także szczególna, aktywna forma wspólnych obchodów Święta Niepodległości.

      W tym roku 42 naszych uczniów przystąpiło do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych – kl. 5-6 oraz 7-8. Zmagali się oni z tekstami tematycznie związanymi z historią II Rzeczpospolitej.

      Etap wojewódzki odbędzie się 28 października w macierzystych szkołach.

      Grażyna Szewczuk

      Małgorzata Młynarczyk

     • Wspomnienie Aniołów Stróżów, 2.10.2020r.

     • 02.10.2020
     • 2 października 2020r. z okazji liturgicznego wspomnienia Aniołów Stróżów w naszej szkole pojawili się Niebiańscy goście - Aniołowie.

      Odwiedzili młodsze klasy zachęcając dzieci do wspólnej modlitwy i radosnej zabawy z okazji ich święta.

      W rolę aniołów wspaniale wcieliły się dziewczęta z klas siódmych, którym serdecznie dziękujemy.

      Zapraszamy na krótki filmik z tego dnia

      WSPOMNIENIE ANIOŁÓW STRÓŻÓW

     • Dzień Głośnego Czytania

     • 29.09.2020
     • Dzień Głośnego Czytania

      29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, dlatego dzisiaj postanowiliśmy uczcić go w szczególny sposób. Klasy I-III gościły na zajęciach wolontariuszy ze Szkolnej Biblioteki, którzy przygotowali specjalnie dla nich fragmenty książek dla dzieci i odczytali je na głos, co było punktem wyjściowym do kolejnych zadań takich jak pisanie e-maili, zagadki, wycinanki, kolorowanki i inne.

      Starsze klasy w ramach lekcji języka polskiego także przyłączyły się do obchodów tego dnia. W sposób szczególny zwróciliśmy uwagę na głośne czytanie, czytaliśmy fragmenty wybranych przez uczniów powieści. Wśród propozycji uczniów pojawiły się takie tytuły jak: BFG R. Dahla, Bracia Lwie Serce A. Lindgren, Tajemnica zielonej pieczęci H. Ożogowskiej czy Baśniobór B. Mulla. Nie zabrakło klasyki literatury - Faraon Prusa, czy Wyspa skarbów Stevensona ani nowości jak Podróż na koniec świata N. Gannona i Zwiadowców  J. Flanagana.

      Wszystkie działania miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz stało się pretekstem do zaproszenia ich do odwiedzin w Bibliotece Szkolnej.

      Małgorzata Młynarczyk

     • "Kartka z wakacji" - wyniki

     • 29.09.2020
     • Dnia 17 września 2020r. w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek miał miejsce finał szkolnego konkursu plastycznego ,,Kartka z wakacji’’.

       Skierowany był on do uczniów klas 1-3. Jego głównym celem było podzielenie się przez uczniów zdobytymi doświadczeniami i wrażeniami podczas wakacji. Konkurs miał również na celu rozwijanie umiejętności plastycznych i aktywności twórczej dzieci.

      W każdej grupie wiekowej przyznano miejsca  I, II, III. Dla laureatów przygotowano pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

      Jolanta Gajda

     • Stajnia Ardena-wycieczka integracyjna klasy 4a i 4b

     • 23.09.2020
     •    Dnia 23.09.2020 r. obie klasy 4 uczestniczyły w wycieczce integracyjnej w Gałowie. Na miejscu czekały na nas zwierzaki oraz dużo niespodzianek. Była jazda konna, tor przeszkód, strzelenie z łuku, ognisko i wiele wiele innych zabaw.

         Największą atrakcja było karmienie kóz, alpak, króliczków, osiołków, kucyków, świnek, lamy, krowy. Był nawet  szop pracz:) Niektórzy mogli pierwszy raz wsiąść na konia.

         Podczas wycieczki nie zabrakło zdrowej, fair play rywalizacji i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

         Może tu kiedyś jeszcze wrócimy!

     • Dzień Kropki 22.09.2020r.

     • 22.09.2020
     • Obchody Dnia Kopki w naszej szkole.

      Dzisiaj świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

      W naszej szkole nie tylko najmłodsi uczniowie cieszyli się tym dniem! W każdej klasie został wyświetlony film The Dot i odbyła się pogadanka. Książkę The Dot napisał Peter Reynolds, opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Rozmawialiśmy o talentach oraz uczniowie wykonywali rysunki za pomocą kropek Najlepsze prace zobaczycie już niedługo!.

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pracowali też ze specjalnymi kartami pracy dobrze się przy tym bawiąc.

      Wszyscy mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kropkowej foto budce

      To był wspaniały i wesoły dzień

      Katarzyna Małczak 

      Joanna Nowak

     • NASI ABSOLWENCI !!!

     • 22.09.2020
     • W tym roku szkolnym z powodów epidemicznych nie możemy spotkać się osobiście, ale chcemy utrzymać z Wami kontakt. W związku z tym, iż nowy rok szkolny już wystartował, akademicki zbliża się wielkimi krokami proponujemy inną formę spotkania.

      Prosimy, abyście pod postem na Facebooku wrzucali swoje zdjęcia na tle szkoły średniej/ uczelni, bądź wpisywali w komentarzach, gdzie obecnie jesteście i czym się zajmujecie.

      Serdecznie zachęcamy do podzielenia się co u Was słychać! :)

       

      Małgorzata Młynarczyk
      Marlena Mleczek

     • Dzień św. Stanisława Kostki 18.09.2020r.

     • 18.09.2020

     •    W piątek 18 września z okazji Uroczystości św. Stanisława Kostki - Patrona dzieci i młodzieży słówko w naszej szkole przygotowali wraz z s. Lucyną uczniowie klas siódmych. Była to profesjonalnie poprowadzona audycja Radia The Bóg, w której zaproszonym gościem specjalnym był Patron dzisiejszego dnia.

         Św. Stanisław Kostka w rozmowie z redaktor Anielą Hoc opowiadał nam o sobie, swoim życiu i drodze do świętości zachęcając nas wszystkich do wyboru takiej właśnie drogi. Zarówno redaktor naczelna Hania Simenya jak i redaktor Aniela Hoc spisały się świetnie przygotowując taki program a Stasiu Lemański wcielający się w postać św. Stanisława Kostki niezwykle dobrze odegrał swoją rolę.

         Na zakończenie audycji po wspólnej modlitwie św. Stanisław odwiedzał wszystkie klasy zostawiając drobny upominek. Dla uczniów klas starszych z racji swojego umiłowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie miał przygotowane myśli różnych świętych o znaczeniu i roli Eucharystii a w klasach młodszych rozdawał cukierki mówiąc, że najpewniejszą drogą do świętości jest miłość i radość a cukierki z pewnością wywołują radość w sercach dzieci.

         Dziękujemy za wspaniale wykonaną pracę redaktorkom Hanii Simenyi i Anielce Hoc z klasy 7b oraz Stasiowi Lemańskiemu z klasy 7a. Mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej takich świetnych audycji.

      Patrycja Sobieraj kl. 7b

     • Święty Stanisław Kostka - Patron dzieci i młodzieży

     • 18.09.2020
     •  Święty Stanisław Kostka- Patron dzieci
      i młodzieży

         Święty Stanisław Kostka jest jednym z katolickich patronów Polski. Jest również patronem dzieci, młodzieży oraz ministrantów. Chłopiec urodził się 28 grudnia 1550 roku.  Był synem Jana i Małgorzaty. Jego rodzina była średnio zamożna. Miał również trzech braci (Pawła, Wojciecha i Mikołaja) i dwie siostry. Swoje zabawne przezwisko otrzymał już w młodości. Brzmiało ono ,,Kostka”, ponieważ miał oryginalny wygląd prawego policzka.  Później przyjął on takie właśnie nazwisko. Po urodzeniu został bardzo szybko ochrzczony  kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

         Bardzo duży wpływ na ukształtowanie religijne Stanisława wywarła jego matka, ponieważ ona jako pierwsza nauczyła go jak się modlić. Jego nauczycielem był Jan Biliński od 12 do 14 roku życia.  On poszerzył jego wiedze i zachęcił do modlitwy do Maryi. W 14 roku został wysłany w raz z bratem, Pawłem, do szkół w Wiedniu. Poszedł on do szkoły Jezuitów która cieszyła się wtedy sławą. Szkoła ta nakładała szczególny nacisk na religię. Minimum raz na dzień chodzili do kościoła oraz minimum raz na miesiąc przyjmowali sakramentu pokuty. Początki Kostki w szkołach były trudne ale pod koniec już znacznie poprawiła się jego nauka. Umiał mówić po łacinie, niemiecku i po grecku. Kiedy miał chwilę czasu wolnego, to czytał albo modlił się. Jak zrobił coś złego, to często rozmawiał z Bogiem i sam sobie wymierzał pokuty, i biczował się. Oczywiście koledzy śmiali się z niego i nazywali go ,,dziwakiem”. Próbowali go nawet siłą zmusić żeby był ,,normalny”. Chłopiec bardzo chciał akceptacji kolegów, dlatego starał się jak najmocniej ale nie potrafił się w tym odnaleźć. Około grudnia 1565 roku poważnie zachorował. Kiedy chciał przyjąć komunię i spowiadać się, właściciel nie zgodził się, bo nie chciał wpuścić katolickiego księdza do domu. Wtedy Kostka pomodlił się do Najświętszej Maryi, a ona uzdrowiła go.      

         Chciał wstąpić do towarzyszenia Jezuitów ale nie było, to takie proste, bo potrzebował zgody rodziców, a na to nie mógł liczyć. Podążył on do Augsburga, gdzie przebywał święty Piotr Kanizjusz. Niestety nie zastał on tam Piotra. Nie łamiąc się podążył do Dylingi. Tam jezuici mieli kolegium, gdzie został przyjęty na próbę. Został przydzielony do sprzątania ich pokoi i pracy w kuchni ale ufał bogu i zgodził się. Kiedy święty Piotr wrócił do Dylingi przyjął Kostkę do swojej prowincji. Jednak Piotr posłał go i dwóch innych chłopców do Rzymu z listem polecającym do generała. Dotarł tam 28 października 1567 roku. Został on tam przyjęty do nowicjatu wraz z 40 nowicjuszami i w tym było czterech Polaków.

         Kiedy właśnie spełniły się marzenia Stanisława ojciec postanowił go wydostać stamtąd. Wysyłał mu listy z groźbami. Nie udało się mu jednak. Stanisław w 1568 do domu świętego Andrzeja. Pozostał tam do śmierci. Tam złożył śluby zakonne. Umarł 15 sierpnia 1568 roku. Jego ostatnie słowami były ,,To jest własność najświętszej Matki”. Trzymał wtedy różaniec. Papież Klemens X ogłosił go świętym w 8 stycznia 1674 roku. Został wtedy też patronem Polski i Litwy. W XVIII był jednym z najbardziej czczonych świętych.

      Opracował Tymoteusz Kałużny kl. VIII b

       

      Obraz ze strony

      www.niedziela.pl/artykul/138792/nd/Sw-Stanislaw-Kostka-%E2%80%93-patron-polskiej

  • Kontakty

   • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II
   • sekr.spw@cmw.osw.pl
   • 71 343 72 97
   • Plac Franciszkański 1-3 50-070 Wrocław
   • Sekretarka szkolna pani Ewa Tomaszewska. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30.
 • Galeria zdjęć

   brak danych