Projekt "Dobry Samarytanin"
- Wstęp
- Kilka słów o projekcie
- Cele i zadania projektu
- Krok po kroku
- Klasa 7a- Przypowieść o miłosiernym samarytaninie
- Klasa 7a - Początek projektu
- Klasa 7a - Organizacja przestrzeni
- Klasa 7a - Zielone płuca w naszej klasie
- Klasa 7a - Nasze zwierzątka klasowe
- Klasa 7a - Z życia patyczaków
- Klasa 7a - Kącik klasowy
- Klasa 7a - Kreatywna przestrzeń w naszej sali
- Klasa 7a - Lekcja przyrody
- Klasa 7a - Nowi mieszkańcy
- Klasa 7a - Żywa lekcja przyrody
- Klasa 7a - Robimy gniotki
- Klasa 7a - Efekty projektu
- Podsumowanie
Klasa 7a - Organizacja przestrzeni
Zmiany w klasie uczniowie zaczęli od organizacji przestrzeni w klasie, która determinuje charakter relacji nauczyciel - uczeń oraz uczeń - uczeń oraz znacznie wpływa na proces uczenia się.
Ponieważ w naszej szkole oprócz pracy indywidualnej, uczenie odbywa się poprzez współpracę, zadania grupowe, wykorzystanie mediów, metod aktywizujących potrzeba była wprowadzenia zmian. Na początku zostały przeprowadzone rozmowy w klasie na ten temat, dzięki którym zostały zebrane informacje o potrzebach każdego ucznia. W końcu po wielu próbach udało się zaaranżować klasę w taki sposób który umożliwił wzajemną komunikację uczniów oraz łatwy dostęp nauczyciela do każdego z nich. Z jednej strony mamy układ jodełki, z drugiej uczniowie siedzą po 4 osoby w rzędzie. Na końcu sali znalazło się też miejsce na kącik klasowy, o którym mowa będzie w dalszych wpisach. Taki układ ławek umożliwia również szybko jej zmianę na pracę grupowa, debatę, dyskusje, pracę na godzinie wychowawczej, podczas rozwiązywania problemów oraz na rozmaite warsztaty.
Jak aranżacja przestrzeni wpłynęła na zachowanie w klasie szkolnej?
Uczniowie mają możliwość kształtowania wystroju klasy i w ten sposób mogą wyrażać własną ekspresję i poczucie estetyki. Wpływ uczniów na kształtowanie „swojej” przestrzeni spowodował w nich poczucie wpływu na życie klasy, ale także sprawił, że poczuli się jak u siebie.