Projekt "Dobry Samarytanin"
- Wstęp
- Kilka słów o projekcie
- Cele i zadania projektu
- Krok po kroku
- Klasa 7a- Przypowieść o miłosiernym samarytaninie
- Klasa 7a - Początek projektu
- Klasa 7a - Organizacja przestrzeni
- Klasa 7a - Zielone płuca w naszej klasie
- Klasa 7a - Nasze zwierzątka klasowe
- Klasa 7a - Z życia patyczaków
- Klasa 7a - Kącik klasowy
- Klasa 7a - Kreatywna przestrzeń w naszej sali
- Klasa 7a - Lekcja przyrody
- Klasa 7a - Nowi mieszkańcy
- Klasa 7a - Żywa lekcja przyrody
- Klasa 7a - Robimy gniotki
- Klasa 7a - Efekty projektu
- Podsumowanie
Klasa 7a - Kreatywna przestrzeń w naszej sali
Szkoła to miejsce, gdzie spędzamy dużą część naszego życia. Jest to nadodatek ta część, w której kształtujemy się jako ludzie. W szkole poznajemy swoje możliwości i predyspozycje, uczymy się życia w społeczności, osiągamy sukcesy, ponosimy porażki, zawieramy przyjaźnie i wybieramy życiowe ścieżki. Poszukujemy, eksperymentujemy, doświadczamy.
Podczas trwania projektu pojawiło się pytanie: Czy przestrzeń, w której to wszystko się dzieje ma znaczenie? Czy klasa może wyzwolić kreatywności chęć uczenia się, czy może wpłynąć pozytywnie na kondycję psychiczną uczniów? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK. Jest to szansa na wyzwolenie kreatywności i innowacyjności u uczniów, a także nabywanie nowych kompetencji i umiejętności.
Tworzenie kreatywnej przestrzeni w klasie 7a wymagało włączenia nie tylko uczniów i nauczycieli w ten proces ale również rodziców. Zmiany zostały zaplanowane i przemyślane tak by były akceptowane przez wszystkich. Był to też również doskonały sposób na rozwijanie wielu kompetencji uczniów takich jak: umiejętność pracy w zespole, słuchania się nawzajem, wypracowanie kompromisu, dzielenie się obowiązkami i odpowiedzialności za ich realizację.
Dzięki stworzeniu kącika relaksu uczniowie mogą odpocząć na przerwie, zwolnić, nawiązać kontakty towarzyskie oraz zaangażować się kreatywnie. Gry karciane, czy też planszowe, gniotki i inne gadżety zaspokajają te wszystkie potrzeby. Wyposażenie jest bardzo proste: pufy, stolik, karty to zapewnia uczniom wolną, bezpieczną przestrzeń do odpoczynku, wzmacnia poczucie szczęścia i obniża poziom stresu. Dodatkową atrakcją są zwierzątka klasowe. Obserwacja patyczaków, opieka nad nimi uczy odpowiedzialności, samoakceptacji i panowania nad sobą, ale także sprzyja nawiązywaniu kontaktów w innymi uczniami. Cudowny wpływ na uczniów ma również dużo roślin w przestrzeni wewnętrznej. Zielona klasa to przestrzeń gdzie się chce przebywać, to miejsce które bardzo dobrze wpływa na koncentrację. Klasa stała się przestrzenią do promowania i wdrażania zachowań proekologicznych.
Kreatywna zmiana przestrzeni w klasie wzmocniła więzi wewnątrz grupy, poziom zaufania i poczucie sprawczości. Nabyte kompetencje pozostaną i uczniowie będą mogli je wykorzystywać w przyszłości. Uczniowie klasę traktują jaką swoją przestrzeń, wiedzą że mają wpływ na jej wygląd, nawet "głupie" przestawienie krzeseł ma swoją wartość, bo idzie za tym współpraca i eksperymentowanie.
Katarzyna Małczak