• Projekt "Dobry Samarytanin"

• Klasa 7a - Zielone płuca w naszej klasie

• Jednym z działań podjętych w ramach projektu jest sadzanie nowych roślin doniczkowych w klasie. Jak wiemy rośliny są nie tylko dekoracją, ale przede wszystkim produkują tlen oraz oczyszczają i nawilżają powietrze, którym oddychamy. Dlatego klasa 7a postanowiła zadbać o powietrze w swojej sali.

Niestety dookoła nas coraz więcej miejsca zajmują budynki. Ograniczony kontakt ze środowiskiem naturalnym odbija się negatywnie na kondycji fizycznej, zdolnościach poznawczych oraz umiejętności skupienia. Wprowadzając zieleń do szkoły w prosty sposób można m.in. wesprzeć proces nauczania. Uczniowie spędzają w szkole dużą część swojego życia, a nauka jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, jakie zachodzą w mózgu młodego człowieka. To duże obciążenie dla młodego organizmu. Dodatkowymi wyzwaniami występującymi współcześnie u dzieci i młodzieży są: wysoki poziom nerwowości, nadpobudliwość czy brak koncentracji. Dobrze zaaranżowana zieleń w przestrzeni szkolnej może być rozwiązaniem wielu problemów. Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:

✔️naturalne oczyszczanie powietrza

✔️wsparcie i poprawę funkcjonowania poznawczego

✔️rozładowanie stresu

✔️wyciszenie emocji

✔️inspirowanie do kreatywnego myślenia

✔️naukę empatii wrażliwości estetycznej

✔️poprawę samopoczucia

✔️korzystny wpływ na zdrowie.

Na całością zazieleniania klasy czuwa "klasowy ogrodnik" Olek, który z wielkim zaangażowaniem przygotowuje i przynosi do klasy szczepki roślin i doniczki do rozsadów. Pozostali uczniowie również mają swoje przydzielone zadania: doglądanie roślin, zraszanie, podlewanie, opieka nad nimi w swoim domu podczas dłuższych dni wolnych od szkoły. Niektórzy uczniowie wybrali sobie nawet swoje ulubione kwiatki i mają je na stolikach w klasie. Dzięki takim działaniom uczniowie dowiedzieli się nie tylko jak sadzić i pielęgnować rośliny ale również w jaki sposób można je rozmnażać.

Efekt?

Kwiaty to przede wszystkim element otaczającego nas ekosystemu. Dzięki roślinom przestrzeń staje się zdrowsza, ale też bardziej atrakcyjna i przyjazna.