Zabawy logopedyczne
Rozwój mowy dziecka uzależniony jest od bardzo wielu czynników, zarówno tych wewnątrzpochodnych, jak i wewnątrzpochodnych. Chciałabym zwrócić uwagę na jeden z elementów mających znaczny wpływ na mowę naszego dziecka – sprawność aparatu artykulacyjnego i właściwy oddech.
U wielu dzieci mających trudności z wyrazistą mową czy z prawidłową artykulacją poszczególnych głosek stwierdza się niską sprawność motoryczną narządów mowy: języka, warg, podniebienia miękkiego, a zaburzeniom tym towarzyszy często nieprawidłowe oddychanie i zaburzenia fonacji. Zatem istotnym elementem terapii logopedycznej staje się podniesienie poziomu sprawności aparatu artykulacyjnego oraz nauka prawidłowego oddychania, które jest fundamentem dobrej mowy.
W związku z powyższym zapraszam Was, drogie dzieci do odwiedzenia strony na YouTube, gdzie z panią Elżbietą Kacprzak i wydawnictwem Nowa Era będziecie mogły świetnie bawić się ćwicząc swój oddech, fonację i aparat mowy. Usprawniając ruchome narządy mowy (język, wargi) warto kontrolować ich ruchy w lustrze. Ważna jest bowiem precyzja wykonywanych ruchów – zwłaszcza ruchów języka. W usprawnianiu aparatu artykulacyjnego duże znaczenie ma także systematyczność (ćwiczenia lepiej wykonywać krócej, ale systematycznie-najlepiej codziennie). Przygotuj drobiazgi, które zapewne znajdą się w każdym domu (lusterko, słomki do napojów, piórka, piłeczki styropianowe lub pingpongowe, chusteczki higieniczne, patyczki do czyszczenia uszu) i zaproś do zabawy brata, siostrę… Włączenie małej rywalizacji może sprawić, że ćwiczenia staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Na koniec chciałabym Was zachęcić (szczególnie uczniów klas młodszych) do wykorzystania zestawu ćwiczeń artykulacyjnych zaproponowanych na DomoLogo.pl „Wiosenna gimnastyka artykulacyjna”. Proszę wydrukować kartę z obrazkami (gotowy do wydruku plik pdf), pokolorować i porozcinać (doskonałe ćwiczenie sprawności manualnej!). Ćwiczenia związane z obrazkami będą wspaniale pionizować i ćwiczyć język. Mogą być także ciekawą formą do wiosennych zabaw językowych już poza ekranem telewizora.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Logopeda
Jolanta Kamińska
Filmy na serwisie YouTube to:
• "Kto więcej powie na jednym wydechu?" oraz
• "Robimy śmieszne minki." (zabawy bez ćwiczeń żuchwy).