SKUTECZNE RODZICIELSTWO CZ. V

Nagrody i przywileje

Wielu rodziców podczas konsultacji i warsztatów zgłasza problem, że ich dzieci nie są zainteresowane nagrodami. Często po głębszym wywiadzie okazuje się, że poprostu wiele dzieci otrzymuje od swoich rodziców tak dużo rzeczy, że mają ich w nadmiarze, co skutkuje tym, że przestaje im zależeć na nagodach. Dobrze jest usystematyzować wiedzę o tym, co my jako rodzice musimy zapewanić naszym dzieciom, bo zobowiązuje nas do tego prawo a co jest ponad to.

SKUTECZNE RODZICIELSTWO CZ. V

Nagrody i przywileje

Zestaw gwarantowany przez prawo - jest on niezależny od zachowania i postępowania dziecka, ponieważ jego brak jest ścigany prawnie. Obejmuje: pełnowartościowe posiłki każdego dnia, ubrania dostosowane do wieku dziecka i pory roku, dostęp do edukacji z podręcznikami, zeszytami i podstawowymi przyborami, łóżko - nie ma mowy o własnym pokoju, opieka lekarska.

Pakiet przywilejów - jest to wszystko, co otrzymuje od nas dziecko wtedy, gdy przestrzega zasad. Przywileje można odbierać jako konsekwencje łamania zasad. Pakiet przywilejów odnawia się.

Nagrody - dziecko zdobywa nagrody za dodatkowe zadania lub zobowiązania. Podlegają negocjacjom między dorosłym i dzieckiem.

Przykładowy pakiet przywilejów dla dziecka w wieku 7-14 lat:

• posiadanie komórki,
  •  korzystanie z komputera,
  • oglądanie telewizji,
  •  telewizor w pokoju,
  • zapraszanie kolegów do domu,
  • wychodzenie na podwórko,
  •  śniadanie zgodnie z zachciankami,
  •  podwożenie do szkoły lub na zajęcia,
  • deser do obiadu,
  • zjedzenie słodyczy po obiedzie,
  • jeżdżenie na rowerze,
  •  drzwi do pokoju,
  • czytanie książki przez rodzica przed snem,
  • możliwość wyboru potrawy na obiad, p
  • óźniejsze chodzenie spać w piątki i soboty,
  • wyjście na obiad poza dom,
  •  "dzień dziecka" - wieczorem nie trzeba się myć i sprzątać itd.

Częstym błędem popełniamym przez rodziców jest umieszczanie przywilejów w pakiecie gwarantowanym przez prawo. Pakiet przywilejów jest jednym z elementów systemu Przywilej - Zasada - Konsekwencja. Jeśli dziecko przestrzega zasad, to oczywiście może korzystać z przywilejów. Jeśli łamie zasadę - traci przywilej na określony z góry czas. Jeśli nawet dziecko traci jakąś część pakietu przywilejów, to wie, że nie dzieje się tak na zawsze. Możemy umówić się z dzieckiem, że pakiet przywilejów odnawia się np. co rano lub co tydzień - w zależnści od wieku dziecka.

Nagrody mają wzmocnić motywację zewnętrzną dziecka, a nie rodzica, dlatego mają być takie, na jakich dziecku zależy. Warto potencjalną listę nagród tworzyć razem z dzieckiem. Nagrody dzielimy na: małe, średnie oraz duże. Małe to takie, na które dziecko musi pracować 1-2 dni, średnie - około tygodnia, duże - miesiąc lub dłużej. Staramy się wypłacać nagrodę natychmiast, gdy dziecko spełni warunki jej otrzymania. Jeśli jedna strona dotrzymała umowy, powinna to zrobić także druga. Nie możemy zabrać dziecku nagrody za jakieś przewinienie. Systemy nagród i konsekwencji są zupełnie oddzielne. Dziecko nie może otrzymać umówionej nagrody w żadnych inncyh niż umówione okolicznościach i z żadnego innego powodu. Nagradzamy nie doskonałe zachowanie, ale jego poprawę. Wielu rodzicom zależy, by oprócz motywacji zewnętrznej budować również u dziecka motywację wewnętrzną - w takim wypadku proponuje, by wręczenie nagrody połączyć z pochwałą o charakterze społecznym np. Dziękuje Ci, że zauważyłaś, że jestem zmęczona i pomogłaś mi w wycieraniu naczyń.

Życzę Państwu skutecznego motywowania swoich dzieci :)

Agnieszka Kalita - psycholog, psychoterapeuta