• Padlet Psychologa i Pedagoga

• Bezpieczna droga do szkoły i domu

• 26.10.2022 15:35
        • Bądź bezpieczny!
        • Samodzielna podróż do szkoły – to musisz wiedzieć!

Zanim wyślesz swoje dziecko samodzielnie do szkoły, pamiętaj, aby zaplanować jego codzienną trasę i zaznajomić je z potencjalnymi zagrożeniami, które mogą je spotkać po drodze.

Podczas planowania drogi do szkoły wybierz najbezpieczniejszą trasę. Nie zawsze ta najkrótsza droga jest najlepsza. Weź pod uwagę liczbę przejść dla pieszych, rodzaj komunikacji świetlnej oraz natężenie ruchu na drogach. Mniej ruchliwa trasa będzie zdecydowanie bezpieczniejsza dla dziecka. Oczywiście, zanim wyprawisz swoją pociechę do szkoły samodzielnie przećwicz wspólnie z nią trasę. Nie zapomnij o dawaniu odpowiedniego przykładu, poruszaj się odpowiedzialnie i w przemyślany sposób, gdyż dzieci podświadomie naśladują swoich rodziców.

Zasady ruchu drogowego, które musi znać Twoje dziecko!

Znajomość zasad ruchu drogowego pozwoli dziecku uniknąć wielu groźnych sytuacji, dlatego bardzo ważnym jest, by w trakcie spaceru wyjaśniać mu najważniejsze reguły, do których należy:

• nie przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle, a cierpliwe oczekiwanie na zmianę światła na zielone,
          • dokładne rozejrzenie się w lewo i w prawo przed przejściem na drugą stronę ulicy,
          • nie przechodzenie przez jezdnię pomiędzy zaparkowanymi samochodami,
          • nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierowcą oraz zasygnalizowanie gestem dłoni chęć przejścia przez ulicę.

Warto zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły wspólnie z koleżankami lub kolegami. Duża grupa dzieci jest bardziej widoczna, a dodatkowo może uważać na siebie nawzajem.

Istnieje szereg zasad, o których rokrocznie policja przypomina rodzicom dzieci i prosi o to, by zostały one przedstawione dzieciom.

• Przede wszystkim to zasada ograniczonego zaufania względem obcych osób, którym nie należy podawać zbyt wielu informacji, a także udawać się z nimi w nieznane miejsca.
          • Dodatkowo należy pamiętać, że dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
          • Swoją pociechę należy zaopatrzyć w odblaski, które może nosić przy plecaku lub kurtce oraz adresownik z numerem kontaktowym.
          • Rodzice są również zobowiązani do bezpiecznego przewożenia dzieci samochodem, w foteliku, który jest dostosowany do wymogów prawnych. A jeśli decydują się na wysłanie dziecka w samodzielną drogę do szkoły to powinni odpowiednio wcześniej je do tego przygotować, a także upewnić się, czy dziecko nie wstaje zbyt późno do szkoły, aby nie musiało do niej biec. Pośpiech kończy się zmniejszoną uwagą, a ta z kolei, zwiększonym ryzykiem niebezpieczeństwa.

Możliwe zagrożenia w drodze do szkoły

Droga do szkoły może być niebezpieczna, zwłaszcza gdy w jej okolicy występuje duże natężenie ruchu. Dlatego najbezpieczniejszym wyborem będzie trasa, która jest dłuższa, ale mniej ryzykowna. Innymi zagrożeniami, które mogą spotkać Twoje dziecko w trakcie samodzielnej trasy do szkoły są obcy ludzie, którzy mogą mieć złe zamiary – dlatego odpowiednio przygotuj swoje dziecko do tego, by nie rozmawiało z obcymi, a także nie podawało im wielu informacji.

Jeśli chcesz mieć pewność, gdzie w danej chwili znajduje się Twoje dziecko, możesz je zaopatrzyć w lokalizatot GPS i sprawdzać aktualną lokalizację dziecka. Możesz to zrobić bezpośrednio w swoim smartfonie przy użyciu odpowiedniej aplikacji.