Jak zaplanować sobie prace z dzieckiem w domu?

Czas izolacji domowej może nieść ze sobą zarówno dużo pożytku, jak i dużo trudności. Napewno nie zabraknie nam teraz czasu dla rodziny. Jednak przebywanie ze sobą przez cały czas może powodować różne napięcia i konflikty między domownikami. Czas spędzany w domu nie jest też czasem wolnym od obowiązkówm- dorośli mają pracę a dzieci szkołę. Czasem powstają sytuacja, w której potrzeby nasze i dzieci stają do siebie w opozycji.

Jak zaplanować sobie prace z dzieckiem w domu?

Warto jest na miarę moźliwości spróbować zorganizować sobie czas spędzany wspólnie w domu. Wypracować pewien rytm, którego doświadczamy funkcjonując według pewnych reguł. Nie jest korzystnie ani dla dorosłych, ani tym bardziej dla dzieci, żeby przestawić sobie dzień z nocą. Jest udowodnie naukowo, że nasze mózgi najlepiej pracują w godzinach rannych i przedpołudniowych. Dlatego czas nauki powinniśmy zaplanować z dziećmi na te własnie godziny. Warto jest zadbać, aby dzieci wstwały o stałej porze i o stałe porze w ciagu dnia przyjmowały posiłki. Dzień dzielimy przeplatając obowiązki szkolne, posiłki i czas relaksu. Siedzenie w domu często skutkuje tym, że obserwujemy jak nasze dzieci "roznosi energia". Zaproponujmy im w związku z potrzebą ruchu takie aktywności, które sprawią, że dzieci będą mogły się zmęczyć. Oprócz wychodzenia na spacery, czy porannej gimnastyki mogą być to też drobne prace domowe: odkurzanie, rozpakowywanie zmywarki, wieszanie prania itd.

Zadbajmy o to, aby w naszych domach gościł spokój i dobra atmosfera. Propnuje, abyście Państwo ustalili w planie dnia tzw. czas własny - moment pobycia ze sobą sam na sam, zadbania o siebie, złapania oddechu. Jest to szczególnie istotne w naszych obecnych realiach do tego, by wyciszyć nasz układ nerwowy, zredukować napięcie i zwiększyć pojemność. Jeśli jako Rodzice czujecie, że tracicie cierpliwość do swoich dzieci zróbcie sobie pauze - odklejcie swoje głowy od tego, co się nie udaje. Zawsze przypominam wszystkim Rodzicom zasadę - szcześliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

Życzę Państwu oprócz zachowania dobrego zdrowia, również spokoju i wzajemnej życzliwości.

Agnieszka Kalita - psycholog, psychoterapeuta systemowy