KODEKS ZŁOŚCI

Dziecięce wybuchy złości często mają charakter impulsywny i nagły. Trudno jest wyciszyć dziecko, kiedy poziom jego złości sięga  zenitu. Sposobem, który pomaga tonizować takie momenty jest kodeks złości, który możemy przygotować wraz z dzieckiem. Tworząc kodeks złości należy pamiętać, że ma on na celu nauczenie dziecko zachowań bardziej akceptowalnych. Warto więc podpowiedzieć dziecku, jakie zachowania będą przez nas akceptowane, a jakie nie.

KODEKS ZŁOŚCI

Dziecięce wybuch złości często mają charakter impulsywny i nagły. Trudno jest wyciszyć dziecko, kiedy poziom jego złości sięga  zenitu. Sposobem, który pomaga tonizować takie momenty jest kodeks złości, który możemy przygotować wraz z dzieckiem. Tworząc kodeks złości należy pamiętać, że ma on na celu nauczenie dziecko zachowań bardziej akceptowalnych. Warto więc podpowiedzieć dziecku, jakie zachowania będą przez nas akceptowane, a jakie nie.

Przykładowy kodeks złości:

1. Mam prawo być zły.

2. Gdy jestem zły mogę:

• powiedzieć głośno i bez przekleństw, że jestem zły
  • pójść na samotną wyspę/strefę złości ( łożko, pokój)
  • narysować swoją złość
  • podrzeć papier, zgnieść plastikowe butelki
  • płakać
  • tupać nogami
  • poskakać do muzyki
  • obmyć twarz zimną wodą
  • rzucać woreczkami z kaszą o ścianę
  • zgniatać gniotki, ciągnąć plastelinę
  • porozmawiać o swoich emocjach

3. Jednak nie mogę wtedy:

• chodzić za mamą i wrzeszczeć
  • pluć
  • przeklinać
  • obrażać innych
  • niszczyć rzeczy innych osób
  • rzucać przedmiotami
  • robić sobie i innym krzywdę

Za nie przestrzeganie kodeksu dziecko ponosi konsekwencje, o czym jest wcześniej informowany przez rodziców. Może być to utrata określonego przywileju, dodatkowe obowiązki czy naprawienie wyrządzonych szkód.