Skuteczne rodzicielstwo cz.1

Drodzy Rodzice!

Sytuacja dla nas wszystkich jest trudna i nowa - nauczyciele muszą nauczyć się uczyć w oparciu o inne narzędzia niż tablica i kreda, z kolei uczniowie muszą wyrobić w sobie sumienność i obowiązkowość aby przerabiać podawany materiał na bieżąco.

Państwo, jako Rodzice zmuszeni jesteście do jeszcze większego monitorowania nauki swoich dzieci a także do motywowania ich do pracy.

W dzisiejszym artykule zaproponuje kilka metod, które być może ułatwią Państwu pracę z  Waszymi dziećmi.

Nauka skutecznego wydawania poleceń

Najczęstsze błędy robione przez rodziców przy wydawaniu poleceń:

1. Rodzic produkuje tak zwany szum poleceniowy, czyli wydaje dziecku kilka lub kilkanaście poleceń naraz. W takiej sutyacji jest bardzo prawdopodobne, że nie wyegzekwuje ich wykonania, ponieważ sam prawdopodobnie nie będzie ich pamiętał.

2. Rodzic nie sprawdza wykoanani wydanego polecenia.

3. Rodzic wydaje polecenie będąc daleko od dziecka (tzw. polecenia kuchenne lub fotelowe).

Propozycja rozwiązania: Starajmy się wydawać tylko jedno polecenie naraz i tylko wtedy, gdy chcemy i możemy wyegekwować jego wykonanie.

Sześć etapów skutecznego wydawania poleceń:

1. Podejdź do dziecka.

2. Zdobądź jego uwagę (kontakt wzrokowy, dotyk, przywołanie po imieniu).

3. Sformułuj jednoznaczne, dwu-, trzywyrazowe polecenie.

4. Poproś dziecko, by powtórzyło polecenie.

5. Powtórz polecenie raz, a następnie poproś, by dziecko je powtórzyło.

6. Doplinuj wykonania polecenia (nie odchodź od dziecka, dopóki nie dokończy zadania!).

Zasada Premacka, czyli zasada babci:

Pozwala nam wykorzystać czynność, którą dana osoba lubi i której bardzo często się oddaje, dla wzmocnienia czynności, która jest dla tej osoby znacznie mniej przyjemna lub ciekawa. Z zasady babci wynika, że przyjemność przed nauką czyni naukę karą, a przyjemność po nauce czyni naukę czynnością zyskowną. Typowym przykładem zastosowania zasady Premack w pracy z dziećmi jest uzależnienie pojawienia się przyjemności od wykonania przez dziecko obowiązku.

• na komputerze grają dzieci, które odrobiły lekcje
  • bajkę oglądają te dzieci, które sprzątnęły zabawki
  • spełniam tylko te prośby, które zaczynają się od "poproszę"

Bardzo ważne, by nie stosować zasady Premacka w sposób odwócony, na przykład: "Możesz teraz jeszcze pooglądać telewizję, ale potem musisz zrobić lekcje". Jeśli twoje dziecko odwleka wykonanie obowiązków, to w takiej sytuacji pozwalasz mu na dalsze ich odwlekanie i wzmacniasz w ten sposób to zachowanie.

Problem: Niechęć do głośnego czytania.

Zasada: O tyle minut, ile przy mnie głośno czytasz, tyle minut możesz dłużej korzystać z komputera.

Problem: Mąż nie chce wyrzucać śmieci.

Zasada: Jeśli wyrzucisz śmieci, nie będę Ci marudziła, gdy będziesz oglądał mecz.

Życzę Państwu skuteczności w rodzicielstwie :)

Agnieszka Kalita - psycholog, psychoterapeuta systemowy