SKUTECZNE RODZICIELSTWO CZ. IV

System wzmocnień pozytywnych.

System wzmocnień pozytywnych.

Systemy żetonowe początkowo stowane były w celu aktywizowania pacjentów odziałów psychiatrycznych, dzisiaj stosowanie ich jest wszechstronne -od  wspomagania w wychowywaniu dzieci do działań marketingowych. Jeśli zajrzymy do swoich portfeli, to znajdziemy tam wiele dowodów na powszechność wykorzystania tej metody - karty na punkty na stacjach benzynowych, karty stałego klienta, kupony na dziesiątą darmową kawę etc. System żetonowy inaczej nazywany systemem wzmocnień pozytywnych pomaga rodzicom w jasny i przejrzysty sposób pokazać dzieciom jakie mamy wobec nich oczekiwania, w określeniu zasad, które panują w domu, w zadbaniu o dobrą i bezpieczną atmosferę. Badania nad tą metodą wskazują, że w rodzinach, w których była stosowana istonie obniżył się poziom agresji wśród domowników, zredukowały się  zachowania przemocowe zarówno po strone rodziców jak i dzieci. Jasne i przejrzyste zasady, które połączone są z konsekwencjami i przywilejami prowadzą do zwiększenia poczucia sprawstwa u dzieci a także do wzrostu ich samooceny i poczucia własnej wartości. Wbrew temu, co może nam się wydawać dzieci lubią przyjmować wyzwania i sprawdzać swoje kompetencje w różnych działaniach. Często spotykana wśród rodziców postawa nadmiernej opiekuńczości powoduje, że dzieci nie mają możliwości sprawdzenia siebie i doświadczenia sukcesu i porażki - obu bardzo istototnych dla kształtowania własnej tożsamości czynników. Podobnie z postawą nadmiernie karzącą, która z kolei powoduje podcinanie dziecku skrzydeł a tym samym poczucie niemocy i kryzysu smooceny.

Wskazówki do budowania systemu żetonowego:

1. Zasady otzrymywania punktów i nagród powinny być umieszczane w ważnym i widocznym miejscu w domu, podobnie jak informacje o stanie konta (w przypadku młodszych dzieci można użyć litrwego słoika i fasoli "Jasiek" jak symboli punktów).
  2. Punkty przyznawajcie natychmiastowo, gdy dziecko zachowa się odpowiedni, to znaczy tak, jak oczekujecie. Pochwalcie dzieko za zdobycie punktu i cieszcie się razem z nim. Jeśli nie udaje mu się zdobyć punktu wytłumaczcie mu, dlaczego tak się dzieje.
  3. Nie wolno odbierać punktów. Za każdą przestrzeganą zasadę przyznajemy punkty niezależnie od tego, jak dziecko zachowuje się w innych sytuacjach. Nie wono mu również zabrać raz przyznanej nagrody, ponieważ zmienjsza to jego chęć współpracy i powoduje, że dziecko czuje się oszukane.
  4. Jeśli przez pierwsze trzy dni ppo ustaleniu zasad dziecko nie zdobywa żadnego punktu, to trzeba zmienić zasady pracy. Aby system żetonowy mógł działać, dziecko powinno mieć możliwość osiągnięcia sukcesu. Należy także pamiętać, że problemu w zachowaniu zmniejszają się bardzo powoli.
  5. Dziecko może samo wybrać, na co przeznaczy swoje punkty - a większą czy mniejszą nagodę z "kataolgu nagród". Jeśli je wykrzysta, automatycznie traci je ze swojego konta.
  6. Ważną rzeczą jest odpowiednie wycenianie nagórd - tak, aby z jednej strony były dostatecznie atrakcyjne, a z drugiej strony, aby dorosły nie zbankrutował.
  7. Od czasu do czasu zmieniajcie nagrody. Z czasem bowiem atrakcyjność zabawy w zdobywanie punktów maleje. Dzieci zaciekawione są naowymi rzeczami i nie myślą już o dawnych nagrodach.
  8. Dla więszkości dzieci systemy żetonowe są atrakcyjne około miesiąca. Potem trzeba je zmodyfikować. Nie należy kończyć pracy tą metodą zbyt szybko. Pamiętajcie, że zachowanie, które udało się tą metodą zmodyfikować, utrwalało się przez wiele miesięcy. Poczekajcie pewien czas, zanim zakończycie pracę.

Niedziela 29.03.2020