Nawigacja

 • Strach i złość to emocje, które często nakręcają konflikty w rodzinie. Pod wpływem strachu i złości w ludzkim mózgu zachodzą gwałtowne zmiany – wydzielane są hormony i neuroprzekaźniki. To sprawia, że dziecko zaczyna być wysoce pobudzone i zaczyna mieć problem z racjonalnym myśleniem i samokontrolą. Sprzyja to uruchamianiu trybu walki i ucieczki, w których dziecko wydaje się dosłownie walczyć z napastnikiem lub uciekać przed nim. Wyłączona zostaje natomiast empatia: drugi człowiek przestaje być bliski, dziecko ma problem a wręcz nie chce wczuć się w jego położenie. To dlatego małe dziecko często w kłótni deklaruje, że chce aby brat czy siostra cierpiało. Bolesne słowa wypowiadane w gniewie nie oznaczają wcale, że nasze dziecko nie jest empatyczne. Zdarza się też, że dzieci zaprzeczają i twierdzą, że to nie one biły, gryzły, szarpały tylko druga strona jest winna. Najczęściej nie jest to kłamstwo, ani próba manipulacji. Dziecko rzeczywiście może mieć zniekształcone postrzeganie sytuacji i nie pamięta, co zrobiło pod wpływem gwałtownych emocji, pamięta jedynie stan zagrożenia.

  21.05.2020 10:58 | więcej »
 • Dziecięce wybuchy złości często mają charakter impulsywny i nagły. Trudno jest wyciszyć dziecko, kiedy poziom jego złości sięga  zenitu. Sposobem, który pomaga tonizować takie momenty jest kodeks złości, który możemy przygotować wraz z dzieckiem. Tworząc kodeks złości należy pamiętać, że ma on na celu nauczenie dziecko zachowań bardziej akceptowalnych. Warto więc podpowiedzieć dziecku, jakie zachowania będą przez nas akceptowane, a jakie nie.

  13.05.2020 11:13 | więcej »
 • W trudnych dla nas sytuacjach często doświadczamy zalewu wysokich emocji, które przesłaniają nam racjonalne myślenie i blokują dostęp do znalezienia dobrych rozwiązań. Łatwo wtedy o popełnienie błędów i ponoszenie niechcianych kosztów. Dzieci często działają impulsywnie, miewają trudności z autoregulacją emocji dlatego warto jest z nimi popracować nad zbudowaniem systemu strategii, po które będą mogły sięgać, gdy pojawią się trudne momenty w ich życiu.

  29.04.2020 10:11 | więcej »
 • Starając się zapobiegać wybuchom złości u dzieci i nastolatków ważne jest określenie czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Należy także sprawdzić, czy zachowanie rodziców /opiekunów po wybuchu złości daje dziecku dodatkowe korzyści, czy też powoduje, że jest ono nieopłacalne.

  27.04.2020 16:06 | więcej »
 • Zufaj Drodze, a Droga się Tobą zaopiekuje.
  Od ponad miesiąca wszyscy doświadczamy nowego dla nas zjawiska jakim jest izolacja społeczna. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas zakmnięcie się w domach, przeniosła do nich szkołę i pracę. Wszyscy odczuwamy wiele trudności związanych z przystosowaniem się do tych nowych reali
  ów. Ponosimy koszty psychiczne i fizyczne wydłużającego się stanu niepokoju o zdrowie i życie naszych bliskich. Wielu z nas przeżywa silny lęk związany z zagrożeniem utratą pracy a przez to pogorszniem się bezpieczeństwa finansowego rodziny. Wszystko to wiąże się z reakcja stresową naszego organizmu.
  15.04.2020 14:32 | więcej »
 • Turniej uśmiechniętych twarzy.

  Jest to metoda, którą możemy stosować, gdy u dziecka pojawiają się częste i drobne zachowania niepożądane. Trening uśmiechniętych twarzy trwa określony czas, np. popołudnie albo czas jedzenia posiłku. Za pojawienie się niepożądanego zachowania dziecko traci punkty z początkowej puli.

  03.04.2020 20:31 | więcej »
 • Nagrody i przywileje

  Wielu rodziców podczas konsultacji i warsztatów zgłasza problem, że ich dzieci nie są zainteresowane nagrodami. Często po głębszym wywiadzie okazuje się, że poprostu wiele dzieci otrzymuje od swoich rodziców tak dużo rzeczy, że mają ich w nadmiarze, co skutkuje tym, że przestaje im zależeć na nagodach. Dobrze jest usystematyzować wiedzę o tym, co my jako rodzice musimy zapewanić naszym dzieciom, bo zobowiązuje nas do tego prawo a co jest ponad to.

  31.03.2020 11:58 | więcej »
 • System wzmocnień pozytywnych.

  Systemy żetonowe początkowo stowane były w celu aktywizowania pacjentów odziałów psychiatrycznych, dzisiaj stosowanie ich jest wszechstronne -od  wspomagania w wychowywaniu dzieci do działań marketingowych. Jeśli zajrzymy do swoich portfeli, to znajdziemy tam wiele dowodów na powszechność wykorzystania tej metody - karty na punkty na stacjach benzynowych, karty stałego klienta, kupony na dziesiątą darmową kawę etc. System żetonowy inaczej nazywany systemem wzmocnień pozytywnych pomaga rodzicom w jasny i przejrzysty sposób pokazać dzieciom jakie mamy wobec nich oczekiwania, w określeniu zasad, które panują w domu, w zadbaniu o dobrą i bezpieczną atmosferę.
  26.03.2020 12:57 | więcej »
 • Dlaczego zasady są ważne?

  W pracy z dziećmi i rodzinami często spotykam się z problemami, które wynikają z pewnego rodzaju chaosu, który panuje w rodzinie. Chaos ten jest powodowany pogubieniem się członków rodziny w rolach, które wobec siebie pełnią. 

  25.03.2020 23:33 | więcej »
 • Część rodziców doświadcza w zachowaniu swoich dzieci objawy nadpobudliwości i trudności z utrzymaniem uwagi na zadaniu. Cechy te są szczególnie dokuczliwe, gdy oczekujemy od dziecka mobilizacji i sprawnego wykonania zdania np. podczas odrabiania lekcji. Czasem wykonywanie pracy domowej niesie ze sobą koszty emocjonalne zarówno po stronie dziecka, jak i rodzica. W obecnej, nowej dla nas sytuacji, gdy nauka została przeniesiona ze szkoły do domu w wielu domach dochodzi do sytuacji konflkitowych, przepychanek słownych między rodzicami i dziećmi. Trudno jest motywować dzieci do systematycznej pracy, nauka zaczyna się rociągać w nieskończoność, czasem wypełniając cały dzień i niosąc ze sobą negatywne koszty w postaci napiętej, konfliktowej atmosfery w domu. W moich artykułach postaram się wyjść na przeciw Państwa problemom i przybliżyć techniki behawioralne przydatne do pracy z dzieckie w domu.

  20.03.2020 10:21 | więcej »
 • Czas izolacji domowej może nieść ze sobą zarówno dużo pożytku, jak i dużo trudności. Napewno nie zabraknie nam teraz czasu dla rodziny. Jednak przebywanie ze sobą przez cały czas może powodować różne napięcia i konflikty między domownikami. Czas spędzany w domu nie jest też czasem wolnym od obowiązkówm- dorośli mają pracę a dzieci szkołę. Czasem powstają sytuacja, w której potrzeby nasze i dzieci stają do siebie w opozycji.
  18.03.2020 12:57 | więcej »
 • Drodzy Rodzice!

  Sytuacja dla nas wszystkich jest trudna i nowa - nauczyciele muszą nauczyć się uczyć w oparciu o inne narzędzia niż tablica i kreda, z kolei uczniowie muszą wyrobić w sobie sumienność i obowiązkowość aby przerabiać podawany materiał na bieżąco.

   Państwo, jako Rodzice zmuszeni jesteście do jeszcze większego monitorowania nauki swoich dzieci a także do motywowania ich do pracy.

  17.03.2020 10:31 | więcej »

Kontakt

 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II
  Plac Franciszkański 1-3
  50-070 Wrocław
 • 71 343 72 97

Środa 03.06.2020

liczba odwiedzin: 1408079