• Świetlica

• Gry i zabawy rodzinne.

• Świetlica ma dla chętnych propozycje wspólnego spędzenia czasu rodzica z dzieckiem.

Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.

Przypominamy kilka sprawdzonych pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem:

Zimno, ciepło, gorąco – chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być np. maskotka) pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb” daje wskazówki, stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko, czy daleko. Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.

Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.

Miasto z kartonów:

Jeśli masz w domu kartony, puste pudełka – wykorzystajcie je. Przydadzą Ci się jeszcze flamastry, kredki, szeroka taśma …

Zbudujcie kartonowe miasto, bazę, zamek, statek piratów lub rakietę kosmiczną. Dajcie się ponieść wyobraźni!

Najwyższa wieża z klocków:

Jeśli macie w domu klocki, wybudujcie z nich wieżę! Jak najwyższą wieżę, w jak najkrótszym czasie.

Zabawa z balonem:

Do zabawy potrzebny jest balon. Można ćwiczenie wykonać samodzielnie, albo zaprosić do zabawy, na przykład, rodzeństwo. Liczcie, ile razy uda się odbić balon. Można wprowadzić wersję, aby odbijać balon tylko nogami albo głową. Ciekawe, jaki będzie rekord!

Rzut do celu:

Można postawić kilka misek lub koszyków, lub papierowych talerzyków i rzucać do nich piłeczkami albo kulkami ze zwiniętej bibuły. Każdy koszyk czy miska to inna ilość punktów.

Wesołej zabawy!

Zapraszamy do wspólnego, rodzinnego rozwiązywania łamigłówek.

W podanych wyrazach znajdź imiona żeńskie:

FALA, FELA, FASOLA, FIGA, LEWA, KULA, LIZAK, FIRANA, FINKA, FIRANKA, MIRKA,  TOPOLA, CEBULKA, KIJANKA.

Jaki wyraz ukrywa się w różnych słowach?

GLINA, ALINA, PAULINA, MALINA, CELINA, HALINA

LEWKONIA, LEWOSTRONNY, PLEWY, ZLEW, ULEWA

BLISKO, LISTEK, KALISZ, LISTWA, OBELISK

STOKROTKA, STOLICA, STONOGA, PROSTO

Znajdź ukryte krótkie wyrazy w poniższych słowach:

LISTONOSZ –

KONIECZNOŚĆ –

Ułóż zdanie, w którym wszystkie wyrazy rozpoczynają tą samą głoską – literą.

Np. O, O, O, O  –  Ola obserwuje odlatujące osy.

J, J, J, J  –
            M, M, M, M –
            K, K, K, K –
            Z, Z, Z, Z –