• Projekt "Dobry Samarytanin"

• Klasa 7a - Nasze zwierzątka klasowe

• Klasa 7a to wyjątkowy zespół klasowy…pełen empatii, radości, niespożytych pomysłów i kochający zwierzęta. Dlatego pomysł zwierzątka klasowego to była tylko kwestia czasu :) Oprócz tego udział żywych zwierząt w procesie nauczania i wychowywania młodych ludzi ma nieocenione znaczenie dla rozwijania w nich wrażliwości na przyrodę i ciekawości świata.

Wiadomym jest, jak ważną rolę w procesie dydaktycznym odgrywają obserwacje i doświadczenia. Możliwość taką daje nam szkolna hodowla roślin i zwierząt, która to uczy odpowiedzialności, dlatego cała klasa z wielkim zaangażowaniem włączyła się w poszukiwania zwierzątka klasowego.

Przy wyborze zwierzaka klasowego zostało wziętych pod uwagę wiele kryteriów. Nie mogło być zbyt duże, ponieważ sala lekcyjna ma ograniczoną przestrzeń. Wzięte zostały pod uwagę również koszty oraz  wytrzymałość zwierzątka. Decyzja padła na patyczaki.

Ale od początku.

Hodowla patyczaków nie wymaga szczególnych zabiegów hodowlanych, a umożliwia zdobyć wiele interesujących informacji o tych egzotycznych bezkręgowcach. Owady te swym kształtem przypominają patyki. Patyczaki mogą być brązowe lub zielone, co zależy od wilgotności. To gatunek tropikalny i subtropikalny, często o dużych rozmiarach. Patyczaki są roślinożerne i żerują nocą.

Po zapoznaniu się z informacjami na temat tych zwierząt oraz z wiedzą uczniów klasy 7a, którzy takie zwierzaki hodowali w domu, uczniowie zaczęli poszukiwania patyczaków. Zwierzątka udało się szybko znaleźć i adoptować. Uczniowie zorganizowali terrarium, matę podgrzewaną na "zimniejsze" miesiące, korzeń do dekoracji oraz rośliny dla naszych maluchów. W okresie zimowym patyczaki jedzą przede wszystkim jeżynę zimozieloną, którą w miarę łatwo znaleźć obok miejsca zamieszkania. W naszym terrarium żyją 4 patyczaki. Uczniowie nauczyli się opiekować nimi oraz każdego dnia liczą swoich podopiecznych i sprawdzają wilgotność. W dni wolne od nauki goszczą ich w swoich domach i dbają o ich bezpieczeństwo na co dzień. "Maluszki" rosną jak na drożdżach i są już prawie wielkości ręki.

Polecamy! Warto!

Edukacja i odpowiedzialność w jednym!