• Projekt "Dobry Samarytanin"

• Klasa 7a - Początek projektu

• Na kolejnej godzinie wychowawczej klasa 7a postanowiła, że będzie uczestniczyć w projekcie "Dobry Samarytanin". Uczniowie ustalili czym będą się zajmować w ramach projektu i na jakiej płaszczyźnie działać. Wybór padł na naszą szkolną społeczność, bo to jest im najbliższe. Na początku wspólnie została wymyślona nazwa projektu drogą głosowania. Projekt nosi nazwę "Zacznij od siebie - Klimatyczna klasa". Uczniowie będę wprowadzać zmiany nie tylko wizualne ale również liczą na to, że podczas współpracy, tworzeniu czegoś wspólnie, będą mogli się zintegrować, będą mogli poprawić swoje relacje, zadbać o siebie, o swoje uczucia, o swoje potrzeby mając na względzie również uczucia i potrzeby innych. Przecież jeżeli chcesz zmienić świat...to zacznij od siebie. Zmieniając siebie mamy szansę wpłynąć na zmianę u innych.

Klasa ma się zmienić, ma stać się miejscem bardziej przytulnym, ciepłym, gdzie uczniowie będą mogli wspólnie spędzać czas w warunkach sprzyjającym integracji, rozmowom w języku życzliwości. Klasa ma być miejscem służącym wsparciu oraz rozwiązywaniu konfliktów.

Klasie również spodobał się pomysł ze zwierzątkiem klasowym, które mogłoby być takim redukatorem poziom stresu i pomogłoby zapomnieć o nerwowości związanej z codziennością. Wiadomym  jest to też, że jest to jeden z lepszych leków na samotność, ponieważ mając zwierzę, zawsze jest się dla niego kimś ważnym i potrzebnym. Jest to tez dobra lekcja odpowiedzialności i samodzielności.

Uczniowie zaproponowali też zmiany wizualne w klasie, czyli np. inne ustawienie stolików, co sprzyjałoby swobodnemu inicjonowaniu współpracy. Ustawieniem ławek mozna sobie ułatwiać różne zadania i zmieniać nastrój w klasie. Jeszcze jedym pomysłem jest pomysł ukwiecenia sali, w ten sposób uczniowie zadbają o estetykę klasy.
            W projekt klasy mają włączyć się rodzice uczniów klasy 7a, którzy udział w  projektcie przyjeli bardzo entuzjastycznie.

Będzie to na pewno początek pięknych zmian.