• Świetlica

• Witaj wiosno

• Świetlica szkolna zachęca do udziału w zajęciach plastyczno - technicznych

"Witaj wiosno"

Celem zajęć jest: uwrażliwienie na piękno przyrody, rozwijanie wyobraźni, inwencji twórczej i zdolności plastycznych. Zadaniem uczniów jest:

1. Wykonanie  portretu  Pani Wiosny w wielobarwnej kwiatowej sukni . Można wykorzystać kolorowe gazety, cekiny, resztki materiałów i brokat.

2. Malowanie farbami  i kolorowanie pastelami ilustracji przedstawiających  zwiastuny wiosny.

3. Z papierowych kółeczek uczniowie wykonują wiosenne wyklejanki, kwiatki, motylki, biedronki.

4. Chętni uczniowie tworzą wiosenny krajobraz z wyciętych domków, drzew i kolorowej łąki.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zachęcam uczniów do wykonania w świetlicy szkolnej ozdób wielkanocnych.

Celem zajęć jest  kultywowanie polskich tradycji, rozbudzanie wyobraźni twórczej, kreatywności, promowanie i wspieranie talentów plastycznych

Projektowanie własnej pisanki (szablon pisanki).

Uczniowie mogą rysować, wyklejać, korzystać z ozdobnych dziurkaczy,

mogą wykorzystać farby plakatowe lub pastele według uznania.

Baranek wielkanocny - na gotowym kształcie brzuszka baranka dzieci przyklejają białą i szarą włóczkę , przycinają , następnie doklejają od spodu głowę i zaplatają z  pozostałej włóczki - nóżki baranka.

Kartka Wielkanocna -  technika plastyczna dowolna - płaska, rysunek, malarstwo, wycinanka, wydzieranka, kolaż, wyklejanka, techniki mieszane z użyciem różnorodnych materiałów, tworzenie kompozycji z gotowych elementów jak koszyczek, jajka , zajączki, bazie itp.

Pisanki techniką frotażu to propozycja dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Pisanki techniką frotażu to prosta, szybka i efektowna praca plastyczna w klimacie nadchodzących świąt wielkanocnych. To jedna z bardziej lubianych przez dzieci technik, bo pozwala osiągnąć szybkie efekty, a jednocześnie pobudza dziecięcą wyobraźnię w poszukiwaniu i tworzeniu nowych struktur do odrysowywania.

Do zabawy potrzebujecie: białe i kolorowe kartki, nożyczki, pastele suche lub olejne, ale może też być węgiel lub kredki świecowe. Do odrysowywania przydadzą się różne serwetki, papierowe wycinanki, szablony malarskie, koronki i struktury, które nadadzą naszej pisance wyjątkowy wygląd i charakter.

Białą kartę kładziemy na serwetkę lub wycinankę. Przejeżdżamy po kartce kilkukrotnie poziomo położonym węglem lub kredką świecową. Pod naciskiem kredki odbija się struktura serwetki tworząc piękne wzory na naszej białej kartce. Teraz wystarczy wyciąć z kartki kształt jaja i nakleić na kolorowe tło.

Opracowała  Marta Pruszkowska