• Biblioteka Szkolna

        • Lekcja biblioteczna klasy 4b w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

           

          24 października klasa 4b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach zatytułowanych O czym szumi Odra? W trakcie zajęć poznali podstawowe informacje związane z regionem, najważniejszymi rzekami przez niego przepływającymi oraz żyjącymi w nich rybami. Wysłuchali legendy związanej z Odrą oraz mogli w kreatywny sposób przedstawić wyobrażenie potwora rzecznego, który Odrę mógłby zamieszkiwać. 

          Zajęcia zaagażowały wszystkich uczniów, którzy chętnie brali udział we wszystkich aktywnościach.

          M. Młynarczyk

        • Przerwa na czytanie - edycja 2023

           

          Tegoroczna edycja akcji czytelniczej Przerwa na czytanie odbyła się w naszej szkole 20 października i zaangażowała wielu czytelników, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli czy pracowników szkoły.

          Kolejny rok akcji czytelniczej przyniósł nam dużo dobrej zabawy. Zmotywowani uczniowie pojawiali się od rana w Bibliotece Szkolnej, żeby zaopatrzyć się w książki do czytania na przerwie. Wielu uczniów przyniosło swoje książki, a w najmłodszych klasach uczniowie mogli skorzystać też z klasowych biblioteczek. W rezultacie wolontariusze Szkolnej Biblioteki przechodząc korytarzami i różnymi zakamarkami szkoły naliczyli wielu czytających uczniów. Doliczając pracowników i nauczycieli otrzymaliśmy liczbę 132 osób czytających. Nie pobiliśmy naszego ubiegłorocznego rekordu, ale tym bardziej nie możemy doczekać się kolejnej edycji akcji. Liczymy, że wtedy będzie nas więcej:)

          M. Młynarczyk

        • CO WARTO PRZECZYTAĆ?

           

          W ramach lekcji języka polskiego ucznniowie klas piątych zaprezentowali swoje propozycje ciekawych książek. Dzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami wrażeniami z przeczytanych książek, które przypadły im do gustu w ostatnim czasie. Wśród propozycji nie brakowało klasyski, takiej jak Król Maciuś Perwszy J. Korczaka, ale pojawiały się książki przygodowe jak Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Percy Jakson i bogowie olimpijscy czy różne części Magicznego Drzewa. Lekcja była okazją do poszerzenia swoich czytelniczych zainteresowań i pokazaniem, że czytanie to doskonała forma spędzania wolnego czasu.

          M. Młynarczyk

            • Ósmoklasisto! Powtórz!

            • Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Powtórz lektury razem z nami!

              Przygotowania do egzaminu kończącego szkołę podstawową idą pełną parą. Jako Biblioteka chcemy wyjść na przeciw potrzebom naszych najstarszych roczników i pomóc im w tym zadaniu, dlatego będziemy publikować plansze powtórkowe (opracowywane przez jednego z wolontariuszy naszej Biblioteki - ucznia klasy 8), poświęcone najważniejszym tekstom literackim obowiązującym na egzaminie. 

              Na początek Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz". 


          • Przerwa na czytanie - edycja 2022

          • Kolejna edycja akcji "Przerwa na czytanie" za nami. W tegorocznej akcji udało nam się zgromadzić więcej miłośników czytania niż dotychczas. 

            7 października w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji czytelniczej Przerwa na czytanie. Już tydzień wcześniej pojawiły się plakaty informujące o akcji, także wolontariusze szkolnej Biblioteki przypominali we wszystkich klasach o próbie pobicia rekordu ilości osób czytających na przerwie. W wyznaczony dzień wielu uczniów naszej szkoły przyniosło swoje książki lub tez odwiedziło Bibliotekę, aby dołączyć do czytających i udało się!!!

            Nasz rekord osób czytających na przerwie wynosi od tego toku 220. Oznacza to, że czytało ponad 60% uczniów, a wspomagali nas też nauczyciele i pracownicy.

            Bardzo dziękujemy. Za rok spróbujemy być jeszcze liczniejsi!


            #przerwanaczytanie

            • Tydzień Bibliotek

            • Dzień Bibliotekarza, Tydzień Bibliotek, troszkę się ostatnio działo...

              Od 9 do 13 maja 2022r. w szkole obchodziliśmy Tydzień Bibliotek - zainicjowany został w poniedziałek grą biblioteczną przeznaczoną dla klas I-VI. Uczniowie przez trzy kolejne dni otrzymywali wskazówki do zagadek, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, poprawiali zmienione tytuły książek, odszukiwali ukryte tytuły w specjalnie przygotowanych zdaniach, wszystko po to, aby po trzech dniach złożyć hasło główne całej zabawy - Majowy Tydzień Bibliotek. Uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali kolejne zadania, sprawiło im to wiele radości i widać było ich zaangażowanie. Więcej osób niż zwykle odwiedziło też Bibliotekę Szkolną, można więc śmiało powiedzieć, że akcja przyczyniła się do promocji czytelnictwa wśród uczniów.
              Nieocenioną pomocą wykazali się uczniowie klas VII-VIII, którzy w ramach wolontariatu szkolnego wspierali młodszych kolegów, przekazywali im kolejne zadania i odbierali prawidłowe odpowiedzi. Wszystkie osoby, które zostawiły w Bibliotece lub u wolontariuszy poprawne hasło główne mogły wziąć udział w losowaniu nagród, które odbyło się na zakończenie Tygodnia Bibliotek - w piątek 13.05. W sumie w całej zabawie wzięła udział znaczna część uczniów naszej szkoły, a prawidłowo rozszyfrowane główne hasło otrzymaliśmy od blisko 80 osób.
              Dziękuję tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji projektu Tydzień Bibliotek.

              Quiz biblioteczny

              To dodatkowa atrakcja Tygodnia. Uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość literatury - podawali autorów, tytuły, rozpoznawali bohaterów i sceny z książek, a ponadto mieli okazję dowiedzieć się jakie książki w dzieciństwie uwielbiali nauczyciele naszej szkoły. Zabawa rozbudzila emocje i wszczeła dyskusje literackie. Dała też możliwość poznania pedagogów z innej niż na co dzień strony. 

               


              Małgorzata Młynarczyk

            • Przerwa na czytanie

            • To już kolejna edycja akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie". 11 października 2021 r. znowu korytarze naszej szkoły wypełniły się czytającymi uczniami.

              W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie miało miejsce 11 października. Na korytarzach szkolnych wcześniej pojawiły się plakaty informujące, a wolontariusze w każdej klasie odczytali informacje na temat planowanej akcji czytelniczej. Uczniowie licznie odpowiedzieli na apel związany z promocją czytelnictwa i w ustalonym dniu wielu z nich przyniosło własne książki, które czytali na przerwach. Ci, którzy zapomnieli o swoich lekturach, mogli wypożyczyć coś ciekawego z Biblioteki Szkolnej. O wyznaczonej godzinie wolontariusze przeszli i przeliczyli czytających.

              W tym roku naliczyliśmy 138 osób czytających.

            • Nowy rok szkolny

            • Witajcie w nowym roku szkolnym 2021/2022. Mam nadzieję, że wracacie do szkoły pełni zapału i energii do nowych zadań i wyzwań, a także do poszerzania swoich zainteresowań - w tym czytelniczych.

              Wakacje minęły i znowu spotykamy się w szkolnych murach, aby uczyć się, bawić i rozwijać swoje pasje. Wśród nich są też te związane z czytelnictwem. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli znów spotykać się w Bibliotece Szkolnej i wyszukiwać kolejne ciekawe pozycje wrażeniami po przeczytaniu kolejnych książek oraz poszukiwać informacji potrzebnych do realizacji nowych, ciekawych projektów. 

              Do zobaczenia w Bibliotece Szkolnej.

            • Kółko Biblioteczne

            • Witajcie Miłośnicy Książek

              Niedawno powstała inicjatywa stworzenia Kółka Bibliotecznego, które zrzeszałoby tych, którzy z przyjemnością poświęcają czas na czytanie. Niejednokrotnie bywa, że czytając fascynującą książkę nie możemy się doczekać, aż komuś o tym opowiemy, podzielimy się wrażeniami, polecimy ją komuś. Ile razy niemal wykrzykiwaliśmy do naszych przyjaciół słowa: Po prostu MUSZISZ to przeczytać! 

              Pozostawanie w domu w czasie pandemii ograniczyło nasze kontakty i rozmowy o ulubionych książkach, chociaż wcale nie osłabiło naszej miłości do czytelnictwa. Jak zatem podzielić się z innymi naszymi odczuciami po kolejnej fantastycznej książce, którą udało nam się przeczytać? 

              I tu właśnie pojawia się Kółko Biblioteczne, które powstało właśnie jako miejsce wymiany doświadczeń czytelniczych, jako sposób na poszerzanie horyzontów, poznawanie nowych książek, przedstawianie propozycji, zapoznawanie się z wrażeniami innych. To miejsce na dyskusję, wymianę opinii i wrażeń po przeczytaniu książek. 

              Spotykamy się oczywiście online na platformie Teams w zespole Biblioteka na kanale Kółko Biblioteczne. Zapraszamy w czwartki o godzinie 15.45. 

              Małgorzata Młynarczyk

          • Aktualności

          • Tutaj znajdziesz informacje dotyczące Biblioteki Szkolnej i jej dzialalności. Zapraszam do czytania.

            • Literacki Kalendarz Adwentowy

            • Zapraszam do śledzenia Literackiego Kalendarza Literackiego na platformie Teams.

              Zaczął się adwent, czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Zaczynają pojawiać się już w przestrzeni publicznej świąteczne dekoracje i światełka. Stawiamy w naszych domach wieńce adwentowe z czterema świecami, przygotowujemy się do świąt. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest kalendarz adwentowy, z którego każdego dnia coś wyciągamy lub coś w nim odkrywamy. Chciałabym zaproponować w tym roku Literacki Kalendarz Adwentowy. Każdego dnia będą pojawiać się tam cytaty, złote myśli, fragmenty tekstów literackich, które będziemy mogli odkrywać i poznawać. 

              Z racji tego, że prowadzimy naukę w trybie zdalnym i nie możecie przyjść do Biblioteki Szkolnej, Literacki Kalendarz Adwentowy będzie odkrywał się przed Wami na platformie Teams. Wystarczy wejść w zespół BIBLIOTEKA i włączyć się do wspólnej zabawy (instrukcje jak dołączyć do zespołu znajdziecie w ogłoszeniach w e-dzienniku).

              Znajdźcie czas na chwilę refleksji w tym wyjątkowym czasie. Niech będzie on nie tylko czasem dekoracji i świtełek, ale świadomym czekaniem. Może teksty, które znajdziecie w Literackim Kalendarzu Adewntowym Wam w tym pomogą? Mam taką nadzieję. 

              Dobrego Adwentu!

            • Dzień Pluszowego Misia

            •  

              25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. To sympatyczne święto daje nam pretekst, żeby bez względu na wiek, przytulić się do ulubionego misia lub takiego misia sobie przypomnieć.

              Każdy z nas ma ukochaną przytulankę lub taką pamięta ze swojego dzieciństwa. Czasami były to misie, a czasami inne zwierzaki-przytulaki. Dziś wszystkie je doceniamy za to, że dają nam (dawały nam) możliwość zabawy, za towarzyszenie nam w momentach radosnych i smutnych i za wiele innych sytuacji, które pozostają między nami a naszymi pluszakami.

          • Biblioteka w czasie pracy zdalnej

          • Pomimo przejścia na tryb nauki zdalnej, Biblioteka Szkolna wciąż udostępnia książki do wypożyczenia, jednak na nieco zmienionych zasadach.

            Uczniowie klas I-III
            Uczniowie młodsi mogą korzystać z zasobów Biblioteki Szkolnej przez trzy dni w tygodniu:
            Środa         12.00 – 15.00
            Czwartek     12.00 – 15.00
            Piątek           9.00 – 14.00
            Przypominam, że w Bibliotece mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby (oprócz bibliotekarza) oraz że książki po zwrocie do Biblioteki Szkolnej odkładane są na minimum dwudniową kwarantannę. Nie ma też możliwości spędzania czasu wolnego w Bibliotece ani w czasie przerwy międzylekcyjnej, ani w czasie świetlicy. Po oddaniu lub wypożyczeniu książki uczniowie opuszczają Bibliotekę.

            Uczniowie klas IV-VIII
            Uczniowie klas starszych także mogą korzystać z Biblioteki Szkolnej. Uczniowie mogą zamawiać interesujące ich książki przez dziennik Librus. Można to zrobić na dwa sposoby:
            1. Przez wiadomości do PRACOWNIKA BIBLIOTEKI napisz jakiej książki poszukujesz. Otrzymasz informację, czy książka znajduje się na stanie Biblioteki czy jest na przykład wypożyczona.
            2. Przez system e-biblio w dzienniku Librus. Wejdź w zakładce MODUŁY w E-BIBLIO, tam otworzy się Twoje konto biblioteczne. Można tam sprawdzić, jakie książki są dostępne i zarezerwować te, które Cię interesują.
            (UWAGA! System e-biblio funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, dlatego w bazie danych znajduje się niewiele tytułów, jednak tu znajdziesz te najnowsze, zakupione przez Bibliotekę w tym roku szkolnym. Sukcesywnie pojawiają się tam również pozostałe książki, jednak jest to proces czasochłonny. Cierpliwości:)

            Jak odebrać zamówione książki?
            Zamówienia będą realizowane na koniec tygodnia. W każdy piątek od 12.00  będą czekały na odbiór na portierni szkolnej.

          • Aktualności

          •  

            W piątek 9 października w naszej szkole uczestniczyliśmy w akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie"

            #przerwanaczytanie2020

            Akcja czytelnicza "Przerwa na czytanie" zgromadziła miłośników literatury. Na przerwach międzylekcyjnych na wszystkich korytarzach, na schodach, w klasach lekcyjnych, a nawet na boisku można było spotkać czytające osoby. Próbowaliśmy pobić rekord w ilości osób czytających na przerwie. Wolontariusze policzyli tych, którzy z książkami w dłoniach spędzali kolejne pauzy. Tego dnia naliczyliśmy wśród uczniów klas I-VIII 142 osoby czytające.

            Tym samym nie udało nam się pobić rekordu z ubiegłego roku, jednak akcja przyczyniła się do liczniejszych odwiedzin uczniów w Bibliotece Szkolnej.

            Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

                                                                          

             

            • Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

            •  

              Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

              W piątek 9 października w ramach obchodów MMBS zapraszamy do wspólnego czytania. Przeprowadzimy akcję „Przerwa na czytanie”. Polega ona na czytaniu na przerwach międzylekcyjnych książek przyniesionych przez uczniów. Chcemy zgromadzić jak największą liczbę czytających osób.

            • Dzień Głośnego Czytania

            • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

              29.09.2020

              29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, dlatego dzisiaj postanowiliśmy uczcić go w szczególny sposób. Klasy I-III gościły na zajęciach wolontariuszy ze Szkolnej Biblioteki, którzy przygotowali specjalnie dla nich fragmenty książek dla dzieci i odczytali je na głos, co było punktem wyjściowym do kolejnych zadań takich jak pisanie e-maili, zagadki, wycinanki, kolorowanki i inne.

              Starsze klasy w ramach lekcji języka polskiego także przyłączyły się do obchodów tego dnia. W sposób szczególny zwróciliśmy uwagę na głośne czytanie, czytaliśmy fragmenty wybranych przez uczniów powieści. Wśród propozycji uczniów pojawiły się takie tytuły jak: BFG R. Dahla, Bracia Lwie Serce A. Lindgren, Tajemnica zielonej pieczęci H. Ożogowskiej czy Baśniobór B. Mulla. Nie zabrakło klasyki literatury - Faraon Prusa, czy Wyspa skarbów Stevensona ani nowości jak Podróż na koniec świata N. Gannona  czy  Zwiadowców  J. Flanagana.

              Wszystkie działania miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz stało się pretekstem do zaproszenia ich do odwiedzin w Bibliotece Szkolnej.

               

    • Kontakty

      • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II
      • 71 343 72 97
      • Plac Franciszkański 1-3 50-070 Wrocław Poland
      • Sekretarka szkolna pani Ewa Tomaszewska. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30.
  • Galeria zdjęć

      brak danych