• Biblioteka Szkolna

      • Kółko Biblioteczne

      • Witajcie Miłośnicy Książek

       Niedawno powstała inicjatywa stworzenia Kółka Bibliotecznego, które zrzeszałoby tych, którzy z przyjemnością poświęcają czas na czytanie. Niejednokrotnie bywa, że czytając fascynującą książkę nie możemy się doczekać, aż komuś o tym opowiemy, podzielimy się wrażeniami, polecimy ją komuś. Ile razy niemal wykrzykiwaliśmy do naszych przyjaciół słowa: Po prostu MUSZISZ to przeczytać! 

       Pozostawanie w domu w czasie pandemii ograniczyło nasze kontakty i rozmowy o ulubionych książkach, chociaż wcale nie osłabiło naszej miłości do czytelnictwa. Jak zatem podzielić się z innymi naszymi odczuciami po kolejnej fantastycznej książce, którą udało nam się przeczytać? 

       I tu właśnie pojawia się Kółko Biblioteczne, które powstało właśnie jako miejsce wymiany doświadczeń czytelniczych, jako sposób na poszerzanie horyzontów, poznawanie nowych książek, przedstawianie propozycji, zapoznawanie się z wrażeniami innych. To miejsce na dyskusję, wymianę opinii i wrażeń po przeczytaniu książek. 

       Spotykamy się oczywiście online na platformie Teams w zespole Biblioteka na kanale Kółko Biblioteczne. Zapraszamy w czwartki o godzinie 15.45. 

       Małgorzata Młynarczyk

     • Aktualności

     • Tutaj znajdziesz informacje dotyczące Biblioteki Szkolnej i jej dzialalności. Zapraszam do czytania.

      • Literacki Kalendarz Adwentowy

      • Zapraszam do śledzenia Literackiego Kalendarza Literackiego na platformie Teams.

       Zaczął się adwent, czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Zaczynają pojawiać się już w przestrzeni publicznej świąteczne dekoracje i światełka. Stawiamy w naszych domach wieńce adwentowe z czterema świecami, przygotowujemy się do świąt. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest kalendarz adwentowy, z którego każdego dnia coś wyciągamy lub coś w nim odkrywamy. Chciałabym zaproponować w tym roku Literacki Kalendarz Adwentowy. Każdego dnia będą pojawiać się tam cytaty, złote myśli, fragmenty tekstów literackich, które będziemy mogli odkrywać i poznawać. 

       Z racji tego, że prowadzimy naukę w trybie zdalnym i nie możecie przyjść do Biblioteki Szkolnej, Literacki Kalendarz Adwentowy będzie odkrywał się przed Wami na platformie Teams. Wystarczy wejść w zespół BIBLIOTEKA i włączyć się do wspólnej zabawy (instrukcje jak dołączyć do zespołu znajdziecie w ogłoszeniach w e-dzienniku).

       Znajdźcie czas na chwilę refleksji w tym wyjątkowym czasie. Niech będzie on nie tylko czasem dekoracji i świtełek, ale świadomym czekaniem. Może teksty, które znajdziecie w Literackim Kalendarzu Adewntowym Wam w tym pomogą? Mam taką nadzieję. 

       Dobrego Adwentu!

      • Dzień Pluszowego Misia

      •  

       25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. To sympatyczne święto daje nam pretekst, żeby bez względu na wiek, przytulić się do ulubionego misia lub takiego misia sobie przypomnieć.

       Każdy z nas ma ukochaną przytulankę lub taką pamięta ze swojego dzieciństwa. Czasami były to misie, a czasami inne zwierzaki-przytulaki. Dziś wszystkie je doceniamy za to, że dają nam (dawały nam) możliwość zabawy, za towarzyszenie nam w momentach radosnych i smutnych i za wiele innych sytuacji, które pozostają między nami a naszymi pluszakami.

     • Biblioteka w czasie pracy zdalnej

     • Pomimo przejścia na tryb nauki zdalnej, Biblioteka Szkolna wciąż udostępnia książki do wypożyczenia, jednak na nieco zmienionych zasadach.

      Uczniowie klas I-III
      Uczniowie młodsi mogą korzystać z zasobów Biblioteki Szkolnej przez trzy dni w tygodniu:
      Środa         12.00 – 15.00
      Czwartek     12.00 – 15.00
      Piątek           9.00 – 14.00
      Przypominam, że w Bibliotece mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby (oprócz bibliotekarza) oraz że książki po zwrocie do Biblioteki Szkolnej odkładane są na minimum dwudniową kwarantannę. Nie ma też możliwości spędzania czasu wolnego w Bibliotece ani w czasie przerwy międzylekcyjnej, ani w czasie świetlicy. Po oddaniu lub wypożyczeniu książki uczniowie opuszczają Bibliotekę.

      Uczniowie klas IV-VIII
      Uczniowie klas starszych także mogą korzystać z Biblioteki Szkolnej. Uczniowie mogą zamawiać interesujące ich książki przez dziennik Librus. Można to zrobić na dwa sposoby:
      1. Przez wiadomości do PRACOWNIKA BIBLIOTEKI napisz jakiej książki poszukujesz. Otrzymasz informację, czy książka znajduje się na stanie Biblioteki czy jest na przykład wypożyczona.
      2. Przez system e-biblio w dzienniku Librus. Wejdź w zakładce MODUŁY w E-BIBLIO, tam otworzy się Twoje konto biblioteczne. Można tam sprawdzić, jakie książki są dostępne i zarezerwować te, które Cię interesują.
      (UWAGA! System e-biblio funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, dlatego w bazie danych znajduje się niewiele tytułów, jednak tu znajdziesz te najnowsze, zakupione przez Bibliotekę w tym roku szkolnym. Sukcesywnie pojawiają się tam również pozostałe książki, jednak jest to proces czasochłonny. Cierpliwości:)

      Jak odebrać zamówione książki?
      Zamówienia będą realizowane na koniec tygodnia. W każdy piątek od 12.00  będą czekały na odbiór na portierni szkolnej.

     • Aktualności

     •  

      W piątek 9 października w naszej szkole uczestniczyliśmy w akcji czytelniczej "Przerwa na czytanie"

      #przerwanaczytanie2020

      Akcja czytelnicza "Przerwa na czytanie" zgromadziła miłośników literatury. Na przerwach międzylekcyjnych na wszystkich korytarzach, na schodach, w klasach lekcyjnych, a nawet na boisku można było spotkać czytające osoby. Próbowaliśmy pobić rekord w ilości osób czytających na przerwie. Wolontariusze policzyli tych, którzy z książkami w dłoniach spędzali kolejne pauzy. Tego dnia naliczyliśmy wśród uczniów klas I-VIII 142 osoby czytające.

      Tym samym nie udało nam się pobić rekordu z ubiegłego roku, jednak akcja przyczyniła się do liczniejszych odwiedzin uczniów w Bibliotece Szkolnej.

      Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

                                                                    

       

      • Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

      •  

       Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

       W piątek 9 października w ramach obchodów MMBS zapraszamy do wspólnego czytania. Przeprowadzimy akcję „Przerwa na czytanie”. Polega ona na czytaniu na przerwach międzylekcyjnych książek przyniesionych przez uczniów. Chcemy zgromadzić jak największą liczbę czytających osób.

      • Dzień Głośnego Czytania

      • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

       29.09.2020

       29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, dlatego dzisiaj postanowiliśmy uczcić go w szczególny sposób. Klasy I-III gościły na zajęciach wolontariuszy ze Szkolnej Biblioteki, którzy przygotowali specjalnie dla nich fragmenty książek dla dzieci i odczytali je na głos, co było punktem wyjściowym do kolejnych zadań takich jak pisanie e-maili, zagadki, wycinanki, kolorowanki i inne.

       Starsze klasy w ramach lekcji języka polskiego także przyłączyły się do obchodów tego dnia. W sposób szczególny zwróciliśmy uwagę na głośne czytanie, czytaliśmy fragmenty wybranych przez uczniów powieści. Wśród propozycji uczniów pojawiły się takie tytuły jak: BFG R. Dahla, Bracia Lwie Serce A. Lindgren, Tajemnica zielonej pieczęci H. Ożogowskiej czy Baśniobór B. Mulla. Nie zabrakło klasyki literatury - Faraon Prusa, czy Wyspa skarbów Stevensona ani nowości jak Podróż na koniec świata N. Gannona  czy  Zwiadowców  J. Flanagana.

       Wszystkie działania miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz stało się pretekstem do zaproszenia ich do odwiedzin w Bibliotece Szkolnej.

        

  • Kontakty

   • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II
   • sekr.spw@cmw.osw.pl
   • 71 343 72 97
   • Plac Franciszkański 1-3 50-070 Wrocław
   • Sekretarka szkolna pani Ewa Tomaszewska. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30.
 • Galeria zdjęć

   brak danych