• Świetlica

          • Gry i zabawy

          • Spędzając kolejne dni w domu można ciekawie zorganizować rodzinną rozrywkę. Każdego dnia proponujemy wykorzystać inną aktywność dla całej rodziny, bez wychodzenia z domu.

            Oto nasze propozycje:


            Audiobooki – wspólne słuchanie bajki to czas wyciszenia, przytulenia, cieszenia się z bycia razem. Warto skorzystać z propozycji Bajkowisko.pl


            Zabawa w dom… w domu – taka forma zabawy rozwija u dzieci zmysł obserwacyjny i uczy odgrywania konkretnych ról. Dzięki zabawom narracyjnym budujemy w dzieciach zdolność myślenia przyczynowo – skutkowego np.odgrywanie roli fryzjera, kucharza, lekarza, konstruktora.


            Domowy teatrzyk – na pewno w domu znajdziemy sporo rekwizytów, a wszystko zależy od naszej i dziecka wyobraźni oraz przestrzeni ,którą dysponujemy.


            Lepienie i malowanie – to zabawy kreatywne, które najbardziej lubią dzieci. Na pewno farby, kredki, plastelina to materiały z których skorzystają najmłodsi. Dorośli też mogą przypomnieć sobie lekcje plastyki i wspólnie z dziećmi stworzyć piękne prace, które staną się wyjątkową pamiątką.                                                                                  
            Matematyczne bingo(utrwalamy liczby, działania) – wystarczy kartka, mazaki, nakrętki od butelek. Kartkę A4 bardzo gęsto zapełniamy liczbami (w zależności od wieku dziecka), które oddzielamy od innych liczb, biorąc je w kółka. Przygotowujemy tyle kartek, ile osób bierze w zabawie. Podczas zabawy, jedna osoba wyczytuje liczbę, a pozostali szukają jej na swojej kartce( można tak ćwiczyć dodawanie, odejmowanie i tabliczkę mnożenia ).


            Rodzinne eko – kółko w ruchu – popularna zabawa dziecięca nazywana kółko i krzyżyk. W wersji eko można wykorzystać materiał recyklingowy czyli nakrętki. Po narysowaniu linii poziomych i pionowych , które utworzą planszę do gry, należy przygotować po 5 nakrętek w dwóch różnych kolorach. Dziecko i rodzic na zmianę próbują ułożyć nakrętki w linii pionowej, poziomej lub na skos. Po każdym ułożeniu nakrętki wykonujemy ustalone wcześniej ćwiczenie ruchowe np. przysiad, podskok, pajacyk, jaskółka.

            „Państwa/ Miasta dla najmłodszych”

            Najbardziej znana gra z wykorzystaniem kartki i długopisu. Ze starszymi dziećmi można wykorzystać wersję klasyczną. Młodszym dzieciom zaproponujcie grę z wykluczeniem podania Państwa (może to być dla nich za trudne i zniechęci do dalszej gry)..Spróbujcie zagrać w wersję okrojoną np. miasto, roślina, zwierzę, imię.

            „Ciepło – zimno”

            Osoba A chowa niewielki przedmiot. Osoba B ma za zadanie znaleźć dany przedmiot. Osoba A, która schowała przedmiot „nawiguje” słowami ciepło, zimno. Gdy osoba szukająca zbliża się do przedmiotu, nawigator mówi ciepło, jak się oddala mówi zimno. Można używać także określeń zimniej… lodowato, cieplej… gorąco.

            „Stop klatka”
            Dziecko/dzieci tańczą do wybranej muzyki, w pewnym momencie wyłączamy muzykę, dzieci próbują stać bez ruchu w przyjętej przez siebie pozycji. Zabawa trwa do kiedy dziecko/dzieci się poruszy/poruszą.

            „Opowiadaj i podaj dalej”

            Jedna osoba zaczyna opowiadać o jakiejś sytuacji np. Poszłam wczoraj do sklepie po bułki, przed sklepem zaczepiła mnie koleżanka…….. drugie dziecko dokłada swoje dwa/trzy zdania i może rozwinąć historię w dowolnym kierunku. Na zmianę dokładamy zdania. W przypadku większej liczby osób zdania dokładamy według ustalonej kolejności. Opowiadanie kończy osoba która zaczynała.

            Wyniki są często zaskakujące i zabawne.

    • Kontakty

      • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II
      • 71 343 72 97
      • Plac Franciszkański 1-3 50-070 Wrocław Poland
      • Sekretarka szkolna pani Ewa Tomaszewska. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:30.
  • Galeria zdjęć

      brak danych