• Padlet Psychologa i Pedagoga

• Pochwal dziecko!

• 08.11.2022 14:22
        • Jak chwalić?
        • Chwalenie dzieci może przybierać różne formy i spełniać wiele funkcji. Dawniej było wykorzystywane przede wszystkim do wzmacniana zachowań pożądanych przez dorosłych.

Jak chwalić by wzmacniać poczucie wartości dziecka? Nie formułuj wyłącznie ocen „Jaki piękny rysunek”, „Ale grzeczny chłopczyk”. Takie słowa są jedynie naszą osobistą oceną tego, co zrobiło i jak zachowało się dziecko. Dodatkowo dają sygnał dziecku, że będzie docenione wtedy, gdy zrobi to, co nam się podoba. Zrezygnuj z „Udało ci się” to hasło daje sygnał, że coś było dziełem przypadku albo szczęścia. Zamiast tego warto podkreślić jego sprawstwo „Nauczyłeś się tego!”, „Poświęciłeś na to dużo czasu i teraz naprawdę dobrze Ci to wychodzi”. Nazwij to co widzisz „Widzę jak wchodzisz na drabinki, jesteś tak wysoko!”. Spróbuj chwalić przez zauważenie dziecka i jego umiejętności, poświęcenie swojej uwagi i nazywanie tego, co się wydarzyło bez przypisywania temu oceny. Doceniaj wysiłek i wkład pracy, zwróć uwagę nie na efekt, a zaangażowanie  dziecka w procesie tworzenia. Dopytuj o szczegóły „Jak to zrobiłeś? Świetnie! Sam to wymyśliłeś?”. Pokaż dziecku, że jesteś ciekaw tego, co myśli, jak działa, w jaki sposób do czegoś dochodzi, poświęć czas i daj sygnał, że jest utalentowane i ważne!

Wystarczy niewielka zmiana naszych komunikatów by oprócz motywowania realnie wspierać poczucie wartości dziecka i dawać mu sygnał, że jest ważne!