SKUTECZNE RODZICIELSTWO CZ. VI

Turniej uśmiechniętych twarzy.

Jest to metoda, którą możemy stosować, gdy u dziecka pojawiają się częste i drobne zachowania niepożądane. Trening uśmiechniętych twarzy trwa określony czas, np. popołudnie albo czas jedzenia posiłku. Za pojawienie się niepożądanego zachowania dziecko traci punkty z początkowej puli.

SKUTECZNE RODZICIELSTWO CZ. VI

Turniej uśmiechniętych twarzy.

1. Określamy wraz z dzieckiem nad jakim zachowaniem będziemy pracować w trakcie TUŚ. Bardzo ścisle należy ustalić, jak dokładnie musi wyglądać niewłaściwe zachowanie dziecka sprawiające, że traci ono w turnieju punkty.

2. Wybierzcie porę rozpoczęcia i zakończenia turnieju uśmiechniętych twarzy. Każdy turniej będziecie rozgrywać w przeciągu określonego czasu gry.

3. Ogólna zasada gry jest następująca:

Na początku twarze nie należą do nikogo. W przypadku gdy dziecko zachowuje się niestosownie, rodzic bierze z puli jedną twarz i dorysowuje jej smutną minę. Te twarze, które po upływie czasu gry pozostaną w puli, należą do dziecka. Pora rozpoczęcia i zakończenia tej zabawy powinna być przez was wcześniej ustalona, aby dziecko miało rzeczywistą szansę na zdobycie dla siebie punktów - czyli uśmiechniętych twarzy. Zastanówcie się, jak często wybrane przez was problemowe zachowanie wsytępuje w danej sytuacji. Ze zrozumiałych względów zachowanie to nie powinno w tym czasie wystąpić więcej razy niż ilość narysowanych twarzy. Twarzy powinno być przynajmniej o jedną więcej niż trudnych zachowań w czasie gry.

4. Wytłumaczcie swojemu dziecku zasady uczestnictwa w turnieju uśmiechniętych twarzy. Powiedzcie, że chcielibyście spróbować rozwiązać pewne problemy, które ciągle prowadzą do sporów. I dlatego organizujecie  turniej uśmiechniętych twarzy, który będzie rozegrany pomiędzy wami a waszym dzieckiem. Omówcie wspólnie obowiązujące zasady gry. Objaśniając dziecku zasady turnieju, w szczegóny sposób podkreślcie to, że na początku twarze te nie należą do nikogo. Smutne twarze możecie umieszczać na arkuszu pracy tylko wówczs, gdy dziecko złamie zasadę obowiozującą w danej sytuacji. Natomiast te twarze, które poozstaną w puli po zakończeniu gry, pozwólcie ozdobić dziecku kolorowymi uśmiechami.

5. Zanim zaczniecie grę, stwórzcie z dzieckiem listę nagród (małych = mogę zdobyć codziennie, średnich = staram się tydzień, dużych = staram się 2-3 tygodnie).

Powodzenia :)