• Padlet Psychologa i Pedagoga

• Pierwszy tydzień w szkole

• 29.08.2023 17:42
        • Pierwszy tydzień w szkole — o czym warto pamiętać?

Początki mogą być trudne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Nie tylko rozstania mogą być trudne, ale również powroty do domu.

Spokojny rodzic zwiększa szanse na łagodną adaptację. :) Czyli dla wielu rodziców najtrudniejsze zadanie. Nie zakładaj z góry czarnych scenariuszy. Adaptacja to nie wyścig — nie porównuj swojego dziecka do innych. Każde przechodzi ją inaczej. Adaptacja to PROCES, nie kilka pierwszych dni.

By ułatwić sobie i dzieciom te pierwsze tygodnie, w miarę możliwości POŚWIĘĆ dziecku więcej CZASU. Po dniu pełnym wrażeń, to ty jesteś ostoją dla malucha. Warto CELEBROWAĆ początek roku szkolnego. Pobawcie się wspólnie w ulubioną zabawę dziecka, upieczcie razem ciasto, wybierzcie się na spacer. Świętujcie w sposób, który sprawia wam przyjemność. Przygoda ze szkołą wiąże się z wieloma skrajnymi emocjami. Warto już teraz zastanowić się, jak można regulować własne emocje oraz dziecka i zastanowić się co pomaga wam w sytuacjach stresowych. Bądźcie wyrozumiali dla siebie i dziecka.

Zapomnijcie o deszczu pytań! Co było na obiad? Czy Pani była fajna? Zakolegowałaś/eś się z kimś? Bądź uważna/y, daj dziecku znać, że cieszysz się, że je widzisz i staraj się nie przytłoczyć go emocjami.

Pamiętaj, że warto sięgać po wsparcie nauczycieli, specjalistów oraz innych rodziców. Wierzymy, że wspólnie uda się przejść przez ten trudny proces. Trzymamy za Was kciuki! Pamiętajcie u nas jest BOSKO! :)