• System wzmocnień pozytywnych.

Systemy żetonowe początkowo stowane były w celu aktywizowania pacjentów odziałów psychiatrycznych, dzisiaj stosowanie ich jest wszechstronne -od  wspomagania w wychowywaniu dzieci do działań marketingowych. Jeśli zajrzymy do swoich portfeli, to znajdziemy tam wiele dowodów na powszechność wykorzystania tej metody - karty na punkty na stacjach benzynowych, karty stałego klienta, kupony na dziesiątą darmową kawę etc. System żetonowy inaczej nazywany systemem wzmocnień pozytywnych pomaga rodzicom w jasny i przejrzysty sposób pokazać dzieciom jakie mamy wobec nich oczekiwania, w określeniu zasad, które panują w domu, w zadbaniu o dobrą i bezpieczną atmosferę.
    26.03.2020 12:57 | więcej »
  • Dlaczego zasady są ważne?

W pracy z dziećmi i rodzinami często spotykam się z problemami, które wynikają z pewnego rodzaju chaosu, który panuje w rodzinie. Chaos ten jest powodowany pogubieniem się członków rodziny w rolach, które wobec siebie pełnią.

25.03.2020 23:33 | więcej »
  • Część rodziców doświadcza w zachowaniu swoich dzieci objawy nadpobudliwości i trudności z utrzymaniem uwagi na zadaniu. Cechy te są szczególnie dokuczliwe, gdy oczekujemy od dziecka mobilizacji i sprawnego wykonania zdania np. podczas odrabiania lekcji. Czasem wykonywanie pracy domowej niesie ze sobą koszty emocjonalne zarówno po stronie dziecka, jak i rodzica. W obecnej, nowej dla nas sytuacji, gdy nauka została przeniesiona ze szkoły do domu w wielu domach dochodzi do sytuacji konflkitowych, przepychanek słownych między rodzicami i dziećmi. Trudno jest motywować dzieci do systematycznej pracy, nauka zaczyna się rociągać w nieskończoność, czasem wypełniając cały dzień i niosąc ze sobą negatywne koszty w postaci napiętej, konfliktowej atmosfery w domu. W moich artykułach postaram się wyjść na przeciw Państwa problemom i przybliżyć techniki behawioralne przydatne do pracy z dzieckie w domu.

20.03.2020 10:21 | więcej »
  • Czas izolacji domowej może nieść ze sobą zarówno dużo pożytku, jak i dużo trudności. Napewno nie zabraknie nam teraz czasu dla rodziny. Jednak przebywanie ze sobą przez cały czas może powodować różne napięcia i konflikty między domownikami. Czas spędzany w domu nie jest też czasem wolnym od obowiązkówm- dorośli mają pracę a dzieci szkołę. Czasem powstają sytuacja, w której potrzeby nasze i dzieci stają do siebie w opozycji.
    18.03.2020 12:57 | więcej »
  • Drodzy Rodzice!

Sytuacja dla nas wszystkich jest trudna i nowa - nauczyciele muszą nauczyć się uczyć w oparciu o inne narzędzia niż tablica i kreda, z kolei uczniowie muszą wyrobić w sobie sumienność i obowiązkowość aby przerabiać podawany materiał na bieżąco.

Państwo, jako Rodzice zmuszeni jesteście do jeszcze większego monitorowania nauki swoich dzieci a także do motywowania ich do pracy.

17.03.2020 10:31 | więcej »

Niedziela 29.03.2020