Skuteczne rodzicielstwo cz. II, czyli techniki behawioralne do pracy z dziećmi w domu.

Część rodziców doświadcza w zachowaniu swoich dzieci objawy nadpobudliwości i trudności z utrzymaniem uwagi na zadaniu. Cechy te są szczególnie dokuczliwe, gdy oczekujemy od dziecka mobilizacji i sprawnego wykonania zdania np. podczas odrabiania lekcji. Czasem wykonywanie pracy domowej niesie ze sobą koszty emocjonalne zarówno po stronie dziecka, jak i rodzica. W obecnej, nowej dla nas sytuacji, gdy nauka została przeniesiona ze szkoły do domu w wielu domach dochodzi do sytuacji konflkitowych, przepychanek słownych między rodzicami i dziećmi. Trudno jest motywować dzieci do systematycznej pracy, nauka zaczyna się rociągać w nieskończoność, czasem wypełniając cały dzień i niosąc ze sobą negatywne koszty w postaci napiętej, konfliktowej atmosfery w domu. W moich artykułach postaram się wyjść na przeciw Państwa problemom i przybliżyć techniki behawioralne przydatne do pracy z dzieckie w domu.

Planowanie nauki w domu

Każdego dnia rozpoczynając czas nauki proponuje przygotować wraz z dzieckiem plan pracy. W punktach rozpisujemy, czym się dzisiaj będziemy zajmować i szacujemy ile czasu może nam to zająć - dziecko uczy się w ten sposób zarządzać swoim czasem i zyskuje poczucie, że oprócz nauki w tym dniu może wydarzyć się jeszcze coś miłego :) Zatem konstuujemy na początku tzw. check list!

Rozdzielamy materiał na małe porcje, jasno określamy efekt - po czym poznać, że zadanie zostało wykonane? Na check liście dziecko może odkreślać zadania już wykonane.

Przykładowa check lista dotycząca wypracowania:

• dokładny plan pracy (razem z tatą)
  • szukanie materiałów w internecie (razem z tatą)
  • napisanie na brudno
  • sprawdzenie i poprawienie (razem z tatą)
  • przepisanie do zeszytu
  • szukanie błędów (razem z tatą)
  • nagroda - lody z tatą :)

Odrabianie lekcji jest podzielone na części, po których następują krótkie przerwy na wietrzenie głowy. Pamiętaj, by w czasie przerwy dziecko nie zaczęło robić czegoś, od czego trudno je będzie oderwać. Należy wcześniej ustalić z nim, co może robić podczas takich przerw. Zawsze warto zrobić przerwę, gdy widzimy, że dziecko ma wyraźne kłopoty z koncentracją.

Zadbajmy o to by maksymalnie ograniczyć liczbę bodźców docierających do dziecka w czasie nauki (posprzątane biurko, wyłączony telewizor, komputer, wyniesienie z pokoju smartfonów, poproszenie rodzeństwa o niewchodzenie do pokoju.

W miarę możliwości dziecko powinno siedzieć daleko od okna lub tyłem do niego.

Technika "pustego biurka" - na biurku znajdują się tylko rzeczy potrzebne do pracy.

Zadbajmy o wiciszenie pomieszczenia, zamknijmy okno.

Unikamy wdawania się w dyskusje z dzieckiem.

Pijemy i jemy tylko w czasie przerwy.

Jeżeli zadanie jest długie podziel je na etapy i każdy z nich traktuj jako osobne zadanie.

Ustawiaj minutnik na czas odrabiania poszczególnych zdań - jeśli dziecko zmieści się w czasie dostaje bonusową nagrodę.

Kieruj się zasadą - najpierw obowiązek potem przyjemność, możesz ustalić z dzieckiem jakie przyjemności będzie miało, gdy skończy się uczyć.

Jeżeli dziecko szybko i poprawnie wykona swoją pracę nie wrzucaj mu dodatkowych obowiązków, bo straci motywację do sprawnego odrabiania lekcji.

Owocnej nauki!

Agnieszka Kalita - psycholog, psychoterapeuta

(źródło Artur Kołakowski, Agnieszka Pisuła  -Sposób na trudne dziecko.)