• Ciekawostki psychologiczne

• Wojna domowa – czyli kłótnie między rodzeństwem

21.05.2020 10:58

Strach i złość to emocje, które często nakręcają konflikty w rodzinie. Pod wpływem strachu i złości w ludzkim mózgu zachodzą gwałtowne zmiany – wydzielane są hormony i neuroprzekaźniki. To sprawia, że dziecko zaczyna być wysoce pobudzone i zaczyna mieć problem z racjonalnym myśleniem i samokontrolą. Sprzyja to uruchamianiu trybu walki i ucieczki, w których dziecko wydaje się dosłownie walczyć z napastnikiem lub uciekać przed nim. Wyłączona zostaje natomiast empatia: drugi człowiek przestaje być bliski, dziecko ma problem a wręcz nie chce wczuć się w jego położenie. To dlatego małe dziecko często w kłótni deklaruje, że chce aby brat czy siostra cierpiało. Bolesne słowa wypowiadane w gniewie nie oznaczają wcale, że nasze dziecko nie jest empatyczne. Zdarza się też, że dzieci zaprzeczają i twierdzą, że to nie one biły, gryzły, szarpały tylko druga strona jest winna. Najczęściej nie jest to kłamstwo, ani próba manipulacji. Dziecko rzeczywiście może mieć zniekształcone postrzeganie sytuacji i nie pamięta, co zrobiło pod wpływem gwałtownych emocji, pamięta jedynie stan zagrożenia.

• KODEKS ZŁOŚCI

13.05.2020 11:13

Dziecięce wybuchy złości często mają charakter impulsywny i nagły. Trudno jest wyciszyć dziecko, kiedy poziom jego złości sięga  zenitu. Sposobem, który pomaga tonizować takie momenty jest kodeks złości, który możemy przygotować wraz z dzieckiem. Tworząc kodeks złości należy pamiętać, że ma on na celu nauczenie dziecko zachowań bardziej akceptowalnych. Warto więc podpowiedzieć dziecku, jakie zachowania będą przez nas akceptowane, a jakie nie.

• KOŁA RATUNKOWE - czyli strategie radzenia sobie w trudnych chwilach

29.04.2020 10:11

W trudnych dla nas sytuacjach często doświadczamy zalewu wysokich emocji, które przesłaniają nam racjonalne myślenie i blokują dostęp do znalezienia dobrych rozwiązań. Łatwo wtedy o popełnienie błędów i ponoszenie niechcianych kosztów. Dzieci często działają impulsywnie, miewają trudności z autoregulacją emocji dlatego warto jest z nimi popracować nad zbudowaniem systemu strategii, po które będą mogły sięgać, gdy pojawią się trudne momenty w ich życiu.

• Wybuchy agresji impulsywnej

27.04.2020 16:06

Starając się zapobiegać wybuchom złości u dzieci i nastolatków ważne jest określenie czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Należy także sprawdzić, czy zachowanie rodziców /opiekunów po wybuchu złości daje dziecku dodatkowe korzyści, czy też powoduje, że jest ono nieopłacalne.

• Zufaj Drodze, a Droga się Tobą zaopiekuje.

15.04.2020 14:32
        Zufaj Drodze, a Droga się Tobą zaopiekuje.
        Od ponad miesiąca wszyscy doświadczamy nowego dla nas zjawiska jakim jest izolacja społeczna. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas zakmnięcie się w domach, przeniosła do nich szkołę i pracę. Wszyscy odczuwamy wiele trudności związanych z przystosowaniem się do tych nowych reali
        ów. Ponosimy koszty psychiczne i fizyczne wydłużającego się stanu niepokoju o zdrowie i życie naszych bliskich. Wielu z nas przeżywa silny lęk związany z zagrożeniem utratą pracy a przez to pogorszniem się bezpieczeństwa finansowego rodziny. Wszystko to wiąże się z reakcja stresową naszego organizmu.